Ey zaman küstah zaman beni benden alan zaman. beni ben yapan herşeyi veren ve alan zaman. alınca kalakalan. ben şimdi ne oldumlara bakan. zaman zaman. en çok da ölümün doğurduğu tek bir şeyin parçaları olanı kapsayan zaman. belki de zaman yaratanın ruhu, o alır o verir diyip duru. duru duru bir yüze sahip olan benliklerimiz yaşlanınca da aynı güzelliğe bakacaklar mıydı öğretecekti zaman…

Kimim kimsem yok abi memlekete dönücem 2 liran var mı?

Memleket nere kardeş? Abi afyonluyum. Aa bende, volvadin mi öyle bir yerden gelmiş bizimkiler kesin tanıştır sizinkilere. Abi yok manyak mısın ne tanışayım sizinkilerle ver 2 lira gideyim. Lan bi dur tamam vercem, kanka sizin oranın en meşhur şeyi neydi Afyon kaymağı mı sigarası mı? Neydi lan o? Abi ne sigarası kullanmıyorum. olm 2 lira vericem ben sana bi sigaranı da mı içmeyeyim? Yok abi daha neler gel bi de çay ısmarlim sigaranın yanına. Olur lan. Abi yok değil değil öyle düşünme sen onu. Lan piç ben seni tanımıyom mu sanıyosun parkın oradan aynı semtte oturuyoz olm biz kimi yiyon sen. gel lan 2 lira veririm ama anlatırım da parkta, gel lan. abi git git.

Yukarıdaki dialogda özneyi zeminden zamanı mekandan ayırabilir miydik? olay değişirdi çünkü değişken olaydı, içerik değişirdi çünkü içerik bilgiydi ve bilgi kesin değildi çünkü her şeye dönüşebilirdi. zamana sarılı mekan asla değişmez olandı. elleri kolları bir bir bağlı olandı da atlas’a kendini yüklemiş, yükselmiş de yükselmiş yüksekliği kadar.

Bugün zaman yolculuğu içinden yazdık. Zaman yolculuğu zamanı yolcu eden, arkasından su döken ölümlü insanın, günün birinde, bilincini makineye taşıyacağını bilerek harika bir fikri yaratıyorken, gerçekleşiyor olması ise mucizelerden bir devrimdi hayallerimizde.

Yeni bilimkurgu fikri: insanoğlu ölümsüzlüğü bilinci makinelere aktararak gerçekleştiriyor. ve asla ölmeyen insanlar, hiç bitmeyeceklerini bildikleri oyunda maksimum sevgiye dönüşüyorlar. sevgiden yapılan bir alem kuruyorlar. meğerse hepsi ölüm korkusu yüzündenmiş de bu korku geçince insan bir rahatlamış. valla. süper lan. çiçek gibi ütopya. bal bal.

Zaman yolculuğu yaparken dikkat etmemiz gerek 5 önemli kural!

Efendinin zamanında, kırılmışlıklarla dolu olduğumuz bir alemde branch branch diye öksürtüyorduk kendimizi. Buna istinaden zamanı önce zaman olarak algılamaktan kaçınalım yolculuğa 1 hafta kala. mesela çocukken öğretmenin dövdüğü ana gidip oradaki tokatın acısından doğan travmayı şifalandıracağım diyelim. nasıl yapacağım. zamandan bağımsız bırakıp kendimi zaten hep orada olduğumu bilerek ilerleyeceğim oo yere. Her yerde dolaşabilirsin zaten bütün zaman senin onu neden makineleştiriyorsun diye sorsalar ne diyeceksin?

2. kural sık sık iç çamaşırı değiştirmek.

Zamanı akım yönü olarak düşünmeden bir ölçermetre olarak varsayarsak kutsal olan zaman içinden akan bir şeylere göz açtıran ve kapatan kapattıran ve uyutan unutturan ama kaptırmayan. tekrar tekrar, tekrar deneyen. döngüsünde kendini gerçekleştireni alan götüren başka bir yere taşıyan zaman. bedeni tasarlayan yaradanım onu da mı sen yarattın. herşeyin iç içe birbirini yarattığı alemde herşey sonsuza dek birbirini doğurur demek söze düşen tek anlamdı.

3. kural dövüşmemek

fight club’ın yıkımıyla büyüyen nesil şimdi sıra bizim.

“Abi ben çok inanmamıştım zaten filme öyle kendini dövmek falan ne biliim.”  diyen dostlarımız ve dostmuş gibi yapanlarımız. devranlarımız öyleliklerimiz. falan ve filanlarımız aman da amanlarımız. pışş pışlarımız. nerdeydik lan biz?

4 – 5 derken gider bu. bizden şimdilik öyleyken böylesi, sende ne yok ne var kankisi? var mı hep? hiç mi yok?

Leave a Reply