AnimasyonlarBu Hafta Neler İzledik

“Altın Vuruş” Yerli Animasyonun Hakkıdır

By Haziran 30, 2017 Temmuz 15th, 2019 No Comments

Yerli animasyon yapımlara duyduğumuz özlemin giderilmesi için gerekli koşullar sağlanıyor. Lütfen bekleyiniz.

Yerli animasyon dünyasının isimleri arasında bir isim vardı. Biraz eski ama bilinmesi gereken isimlerden biri olduğunu düşünüyoruz. Ona Gökalp Gönen ismi verilmiş.
25 ödüllü altın vuruşunu robotların dünyasında gerçekleştirmiş. Bizim için gurur verici, Gökalp Gönen içinse dehşete sürükleyici bir adım olarak düşünebiliriz. Altın Vuruş animasyon için şöyle bir katılım listesi var kendisinin.

Katıldığı animasyon festivalleri

Aldığı Animasyon Ödülleri

  • 2015 3. Altın Çınar Film Festivali, Ulusal Animasyon Dalı, En İyi Animasyon Film
  • 2015 16. İzmir Kısa Film Festivali, Ulusal Yarışma, Animasyon Dalı, Birincilik Ödülü
  • 2015 Orlando International Animation Film Festival – En İyi Kısa Canlandırma, Balkans Beyond
  • 2015 Borders Festival Jüri Özel Ödülü, Internaional Animated Film Festival Banja Luka, En İyi 3D Canlandırma

Bu iyi performansın çabası için kendisine teşekkür ederken düşüncesizlikle geçirdiği bir anının bile olmamasını tavsiyelere dökebiliriz.

 

Animasyonun konusu: Işık, robotların ihtiyacından fazlasıdır ama onu bildikleri sürece.

“Başlangıçta güneş yoktu ve tüm robotlar esir düşmüştü.” Animasyonu izlemeye başladığımızda aklımıza ilk gelen bu sıradan düşünceydi bizim için. Robotların düştüğü mahkumiyete ışık tutmaya ihtiyaçları olduklarını sadece biz fark etmedik tabi. Bunu düşünen bir başka robot daha olmalıydı dedik içimizden.

Robot, duygusal ana karakter. Kendi ışığı ve haliyle şarjı azaldığında, konu komşusunu da düşünen, aman komşum ışıksızken ben nur içinde yatmayayım diyebilen efendi biri. Ancak tüm komşuları onun gibi durumu kabullenmiş değil tabi. Spoiler vermek istemezdik ancak nasılsa siz sadece video izlediğinizden ve filmlerle ilgili yorumlarımızı pek sık okumadığınızdan dolayı bunu sorun etmiyoruz. Şimdi sıkı durun çünkü içimizde bir fesat var.

 

Robot, altın vuruş hakkını diğerleri için neden harcadı.

Karanlık odalarda mekanik yapım bir animasyon izleyen robotların orada öylece ne yaptıklarını biz tam anlamadık. Merak ettik tabi ama ne öncesi, ne sonrası için hayallerimiz kendimizde saklı kaldı. Tüm yaşayan varlıkların ortak ilgisi hayatta kalmakken, ne hikmettir bilemediğimiz bir başka robot, hain planlar içerisine girmişti. O karanlık odada, o kadar çok uzun süre kalmış ki artık çıldırmış ve “az ışıkla bu zor koşullarda yaşayacağıma varlıklarımızı kökten temizlerim” demiş sanırız ki; fesat robotun çılgın bir projesi olmuş.

Masum adını verdiğimiz robot kendi kafasında takılırken, fesat robot efsanevi bir iş gerçekleştirir. Ellerindeki tüm imkanları kullanarak devasa bir güneş elde eder. Ne kadar süre ışık vereceğini hiç düşünmezken biz, robotların şarjları ve ışıkları arttıkça enteresan yetenekleri de gelişmeye başladı. Kanatları açıldı ve ayakları yerden kesildi. Heves ettik bir an robotların yaşadığı durumun güzelliğine. Ama işte ta ki…

O kısmı anlatmayalım, size zahmet, seyrinize kuvvet.

Leave a Reply