Animasyonlar

Yapay Bir Zekanın Dostluğuna Katılan İnsana “Story of R32”

By Ağustos 9, 2017 Temmuz 15th, 2019 No Comments

Yapay zeka filmlerini milenyumun vazgeçilmez etkisini içinde barındırdığı için midir bilinmez ama hevesle çok seviyoruz ve ısrarla robotların insanlardan daha zeki olabileceğine inanmaktan hiç vazgeçmiyoruz. Acaba bu da mı filtelenmesi gereken bir başka doğru?

Bütün insanların parmak izleri gerçekten birbirinden farklı mıydı?

Yapay zeka filmleri ortak bir tema olarak var olur kafamızda. Yaşayan insanlar arasında muhtemelen bugünü hep hayal edip hayatlarımıza dahil eden bir düşünür, hikaye anlatıcı vardı. Bu kişi “Alemşumul Suni Adamlar Fabrikası” kitabının yazarı Karel Čapek‘di. Robot tabirini tarihte ilk kez kullanan bu abinin başarılı yapıtını Türkçe’ye çeviren abinin de hayal gücüne ayrıca takdir verdik. Kitabın orjinal adı “Rossum’s Universal Robots” ki kendisinin bir de televizyon dizisi olmuş 1948’de. Tarihe bak. Bu kadar saf bilginin üzerine kurulacak olanlardan haberi olsaydı acaba robot fikrini yine de insanlığa armağan eder miydi aklımızda hep bir soru olarak kalacaklardan.

Hikayeler yaratıp birbirimizi ikna ettiğimiz bir dünyaya robot bir çocuk getirmek istiyor muyuz?

Hodri medyana mahal veren bazı, kimi lanet olası fedarellerin de dediği gibi “İnsanlığın içinden tanrısallığını alıp, bunu başka bir yerdeymiş gibi gösterirsen hayal gücünü kaybeder.” Durumun bu olduğu bir yaşam alanında kendi hayatlarımızın olduğunu düşünürken acaba ne denli bir tehlike sancısına da ortak olduğumuzu görebiliyor muyuz diyerek robotlara yapay zeka verilmesi konusunun yüzyıllarca tartışılması gerektiğini savunarak robotların hayatlarımıza katkıları üzerine paydaş fikirlere geçiyoruz.

Bakın burası çok önemli, benim memleketimin koyunu bile bir başka bakıyor.

Robotların güzel varlıkları ve sayısız hizmet geliştirme yetenekleri hayatlarımıza girmeye başladığından beri “Aman Tanrım ne kadar da çok işe yarıyor” dedirtmekte her zaman. Zamansızlığımıza verin ama robotlarla büyüyen ikinci ve üçüncü nesilden sonra onlar bizim vazgeçilmezlerimiz olacaklar ve o nesillerin aklında hep şu soru kalacak. “Robotlardan önce insanlar nasıl yaşıyormuş?” Kendi kendimizi idare etmek için elektriğe duyduğumuz ihtiyacın katı maddede yer bulmuş haline merhaba diyelim. Esasında bu bir düşünce ama işte artık gerçekleşmiş bir düşünce. İnandığını isteyen insanın elde edebileceklerinin limitsizliği üzerine büyük bir sıçrama.

Bir plana göre bir gün güneşin enerjisini kullanabilmek için onu mekanik bir küreye hapsedecekmişiz.

yapay zeka filmleri kisa film story of r32

Güneşin varlığını kullanarak onun doğasına zarar mı veririz? Ve bu samanyolundan daha büyük bir kitleye de mâl olabilir mi? Ya da onu olduğu gibi sevip koruyup daha büyük araştırmalar için farklı güneşlerin kaynaklarına mı ulaşmalıyız? Oradaki tüm varlıkların haklarına tecavüz ederek. İnsanız olm biz yaparız. Biriktirmek için ne gerekirse yaparız. Ne birikiyor benliklerimizde tabi ki hep bilgi. Gittikçe büyüyen bir şeyi aslında bozmayıp onun var oluşunu geliştirdiğimiz için gerçekten gururlu ve mutluyuz. Aynı hazzı ve amacı yapay zekalı robotlardan da duymak istiyoruz. Bu arada Yapay Zekalı Robotlar gibi üç kelimeli isimler hep kısalır. Örneğin: Televizyona Takılan Atari, Televizyon Atarisi ve Ateri. Sondaki harfsel değişim zaten onu artık ne kadar çok çözdüğümüzün de kanıtı. Özümüz itibariyle insana keşfedilecek bir şey ver onu didikleyip dursun. Aslında robotların günün birinde insanlardan vazgeçmek isteyebileceklerine olan inançsızlığımız tam bu noktada başlıyor. Düşünsenize onun kadar iyi düşünebilen bir başka varlığız ve bizimle büyüyor. Mecburiyetlerimiz karşılıklı.

İnsanın olmadığı bir dünyada Robotların hizmet edebileceği bir amaç kalmayacak ve en büyük eksiklikleri hep hayal edememek olacak. Bilginin derlenmesine katabileceği duygularının olmayışı için de hep bir beklemeler bir başka beklemelerle geçirecektir hayatını.

Okuma oranlarının düşüklüğü ile orantılı olarak, yapay zeka gelişiminde yükselme dikkatlerimize dokunuyor.

Yerimizi kime bırakacağımızı düşünmeye gerek yok çünkü olan olduğu gibi güzel ve her hâlukarda yapay zekanın yatay kankası biz olacağız. Tabi dünya başka bir ırk tarafından işgal edilecekmiş gibi yapılmazsa. Neticede herkes önceden hazırlanıyor bu duruma. Bizi hazırlayarak önlem almalarımızı da hızlandırmış olduğunuzun hep bir farkındasınız da işte biz fare siz kediciklersiniz. Gelin pisi pisiler…

y = z ?

Cevabı bilenleri yoruma bekleriz.

Leave a Reply