Animasyonlar

“Standing Up for Freedom” yabancı film ne la cahil?

By Temmuz 10, 2017 Ekim 9th, 2019 No Comments

Kalk ayağa ve gözlerinin önünde duran dünyaya biraz daha bak. Belki de bundan sonra insan için kaçacak bir yer kalmamış olabilir. Bu bir genişleme ve büyüme meyvesi. Öyleyse neden daha fazlasına sahip olmayalım?

Çift yönlü anlamlara verilen ifadeler kadar, boynu büyük, kendi kafasında yaşayan insanların kısa film seviyor olmaları toplumsal bir genellemeden öteye gidebilmiş mi? Cümlenin uzunluğu ne kadar anlamlı olduğu hakkında bir fikir vermez bize. Mühim olan etkinin nasıl geliştiği. Standing Up for Freedom animasyon klip, bize bundan sonrası için de bir fikir veriyor elbette. Bir çocuğun ellerinde geliyor ya dünyanın sevgisi. Şimdi ve tüm bu olan zamanlarda.

Duvarlar örmeye devam ettiğimiz kimliklerimize bi’ dönüp bakalım isterdik.

Büyük bütçeli işlerin küçük hesapları vardı daima kimliklerimize kazınmış, kafalarımızda. Hiç gitmek istemeyeceğimiz bir yere gitmeye çalışmamız da sancıdır. Gidiş yönünü kim doğru biliyor ki bununla elimizdekilerin kıymetini anlayabiliyoruz. Sevgisiz geçişler yapıyoruz, kimiz bilmiyoruz. “Aman olsun ay sonu param gelsin de bana yeter” günümüzün imzasız zaferi kimliği belirsiz kişilerce beyanlanan.

Kararsızlıklarınıza damga vurmak gibi olmuş bu animasyon klip, insansız sanılan dünyamıza. Hala sahip çıkılmak istenen bir yönmüş gibi kendini anlatan. Yazdıkça değil de anlattıkça toparlanan alanlar gibi büyümek gereksinimimizi düşünüyoruz biz de hepimiz gibi. Kalıcı saniyelerin acı verici biberleri geldi ellerimize, bi bakmayalım mı parmaklarımızın tadına? Belki acı bal olur da “ohaa nasıl yani” deriz. Bir şaşır bir şaşır biz. Tabi ki çok sevgiliyiz nasılsa. İlerlemelere devam eden gözlemci geminin seyrinden bir kuple atmış animasyon klip, gözlerimizin önüne. Elektrik sinyaline dönüşürken üst uçları bantlanmış kasetler gibi ters gönderilmiş bir dizi ışık demetiydik hepimiz.

Nereden gelip nereye gidiyorlar?

Özellikle girmek istemediğimiz türlü türlü geyiğin ardı arkası kesilmeyen kahkahalarına değer bir yönü de sevgi dolu olması geyiğin. Kendi içinde anlamsız bir anlaşılırlığım var sanırsın çevrende ama bir zamanlar olan seni hiç unutamazsın. O bebek büyürken hep sendi diye bakardın ona. Senin için yapılan tüm işlere boyun eğerdin çünkü senden beklenilendi bu olması gereken. Öyleyse “neden bunları yapıyoruz?” sorusunun cevabı yok mu sistemin içinde bir yerlerde? Sadece büyümüşlük miktarı ile ilgili bir oyunda mıyız sorusunu getiriyor aklımıza?

8-9 senedir kendimi tok hissetmiyorum doktor bey?

Karşılığı ödüllendirilmezse vakit kaybına dönüşür tüm işler kendi aralarında. Biri patron diğeri çalışansa zaten bi’ iş çıkmaz bu hayvanlığın kabül türünden. İçeride kalanın dışarıya kaçırdığı her aksesuar gibi biz de kendi kendimize bir şeyler yapmanın haklı gururu içindeyiz. Yabancı olmayan gururlarımızı boynumuzda değil de olması gerektiği gibi kendi başımızda taşıdık. Sevgiler sunarak sizi yabancı kısa film animasyon “Standing up for freedom” ile baş başa bırakıyoruz.

Leave a Reply