Bu Hafta Neler İzledikVideo Klipler

Tom Waits – Kafasından Anlatan Adam

By Mayıs 15, 2017 Temmuz 15th, 2019 One Comment

Tom Waits’in bu setini izlemeden video klip izlemeyi severim dememeliymişiz.

“Tom Waits, yaşadığı kafaya herkesi kolayca kabul ettirebilir ve kafasını sesiyle öyle bir paylaşır ki bilemez kalırız nereden geldiğini kendi sesimizin.”

Video klip için yapılan bu yorum Tom Waits‘e 1999‘da MTV Music Awards‘tan geldi. Kim olduğunu tahmin bile edemeyecek kadar ilgimize girmeyen daha kimlerden ne yorumlar almadı ki bu deha. Onu böyle adlandırdık çünkü biz kendisini bu kadar yoğun yaşayabilen ve bunu paylaştıkça büyüten tüm canlılara büyük saygı duyuyoruz.

 

WaIts, babası bir geceklübünde kapıcılık yaptığı için, birçok müzik türüyle tanışma fırsatını erken yaşta bulmuştur. Bob Dylan, Lord Buckley ve Hoagy Carmichael gibi isimlerin gelip gittiği bu mekanda Waits, kendi mizacına uygun, şarkı ve monologu karıştıran tarzını oluşturmaya başladı. Aynı zamanda Frank Zappa‘nın da menajeri olan Herb Cohen’le anlaşma imzaladığında 21 yaşındaydı.

Dakika dakika yaşayan anlarındaydık…

Özellikle klibin 26. dakikasından sonra düşük çözünürlüğe aldanmadan kapılın bir süre. Adamın kafasına kaçışlarını ve oradan aldıklarını bize harikalarla nasıl sunduğunu izleyin sadece. Sesine aldanın, kalbine kapılın ve en güzeli hayallerinden parsel parsel bulut satın alın. Bunu minareye kılıf olarak düşünmeyin, sizi sizde tutan harika bir adım olarak inceleyin.

Dakikalar 50 itibarini gösterdiği anda derin bir yudum ya da nefes alın ve gidin buradan. Ne bekliyor olabilirsiniz acaba? Video Klip izlerken aklınıza şöyle şeyler gelebilir. “Acaba neyin kafası bu?” Bu çok doğal bir soru çünkü gerçekten bazen biz de anlamıyoruz bu işlerin nereden geldiğini. Çözemedikçe darlanmıyor aksine biz de ondan istiyoruz. İlginç, güzel ve keyifli şeyler düşünüyoruz. Bazen sadece modern zamanlarda sayı yapmaya çalışır ve bazen de oturup doğru düzgün kendini aktarırsın.

İzleyici olanlar kısa film, animasyon ya da video klip izlemek istediklerinde onları biz karşılıyoruz çünkü  derdimizin size doğrudan bilgi vermek olmasını doğru bulmuyoruz. Adım adım ve parçalanarak aktarılan şey; zihinlerimizde canlandırmaya devam ettiklerimizdir.

Öyleyse burdan yürüyelim. Daha çok izlenecek hikayeler ve üzerine parça parça beyaz kıvrımlar düşecek siyah saçlarımız var.

Mutlaka izlememiz gereken efsane bi’ performanslar serisi olduğundan yanayız.

 

Bunun üzerine bu yakılır diyebileceğimiz harika bir konsept daha.

Tom Waits o-ha dedirttiyse sizi bir de Rone Animasyon Klip izlemeye davet ediyoruz.

Leave a Reply