Bu Hafta Neler İzledikKısa Filmler

Tarihteki ilk film “Garden Cafe” – 100 yıllık mini öykü.

By Haziran 15, 2017 Temmuz 15th, 2019 No Comments

Tarihteki İlk film neydi ve ne zaman çekildi?

Tarihteki İlk film, özünde konusu olmayan bir filmdi çünkü sinema belgeselle başlamıştır” sözünü haklı çıkaran etkin payda kendisi; üretken ilk çalışma. Tarihte bilinen ilk filmin adı “Garden Cafe”, 1895 yılında Lumiere kardeşler tarafından çekildi.

Rivayete göre Lumiere kardeşler bu filmi sinemaya verdikten sonra izleyiciler beyaz perdenden taşan ışıklarda üzerlerine gelen treni gerçek sanıp kaçmış.

Bunlar dışında hakkında hiçbir iz bulamadık. Arşivinde olup paylaşana yıllık sevap pointlerimizi koşulsuz devrediyoruz. Bir izleyelim de gözümüz açık gitmeyelim derdindeyiz biz de hepimiz gibi.

DİKKAT ÇEKİCİ!

Bahsi geçen yapımın ne olduğunu, ne kafalarda, hangi amaçlarla çekildiğini ve ne kadar süre yayınlandığını bilmiyoruz. Ama olsun. Çünkü bilinen ilk senaryo temelli filmi de biliyoruz: Aya Yolculuk – Le Voyage Dans La Lune. Kendisi 1902 yılında Georges Méliès tarafından çekildi. İsminden de anlayabileceğimiz üzere aya gitmeye çalışan bir grup çılgın isveçli çılgın bilim adamını konu alıyor. İsveçten emin değiliz, zira grek havalarındalar.

Tarihteki ilk renkli film geliyor şimdi vizyonumuza. “Cupid Angling”

Hadi, oldu da Kim Milyoner Olmak İster adlı bilgi yarışması programına çıktınız, soru geldi çat diye alnınızdan vurulmuşa döndünüz, bir korku bir kıpırtı derken “tak” fikri hatırladınız çünkü bunu taa ne zaman burada okumuştunuz da 250.000 liraya doğru hızlı bir uzanışa doğru gittiniz.

İlk renkli filmin yapım tarihi : 1918.  Tarihteki İlk renkli filmin adı: Cupid Angling, 

Şu an izlemenizi istediğimiz Video daha evvel yayınlananlar arasında karmaşık sorularda asılı değil hiç. Aslında bunu youtube’da 1910’ların müziklerini ararken keşfettik. 1910 yılını aratınca Amerika Birleşik Devletleri dışında hiç bir ülkenin durumunu izleyemedik. Ama olsun bu da komik geldi bize çünkü 1928 yılında başlamışlar aslında çılgınlık aşılarına. Ve şehir, her döneminde kendi gerçek güzelliğindeymiş, izleyince anlayacaksınız ki onu da ayrıca beğendik.

Müzikleri ayrı keyifli, film ayrı keyifli. Bayıldık cidden konu hakkında tüm detayları bilen insanların erdemiyle <3 Kalpler akıyor içimizden çünkü yüzümüzün akı ile baktık gördüğümüz kadarına. Amerika Birleşik Devletleri imzalı bu yapımı izlerken çocukluğumuza da uğramadık değil. İsmen hep bir karizma halindeyken zihinlerimizde US.

Ancak büyürken izlediklerimizin başında 1980‘lerin Miami sahilleri ve 90‘ların Beverly Hills Soundtrack‘i kaldığı için midir bilinmez sürekli bunun sürekli büyüyen bir şeye dönüşümünü hiç durduramadık. Kalanları imha programında gibiyiz. Bir o dönemleri görüyoruz, bir de kendi dönemimize dönüyoruz. Anlam veremediğimiz anlamsız anlatımlar. Hep bi’ şikayetlenmeler. İyi yönü güzel olan sözcüklerin yoğunluğu falan derken adamlar bizi maceradan maceraya koşturmuş ne yalan söyleyelim?

Ne yalan söyleyelim? Bilemedik….

Bunu düşünürken Quantic bize 1900’lerin Amerika sokaklarından derlediği hoş bir video klip ile eşlik etmeye karar verdi onu da izlemeden geçmemeliyiz diye düşünüp sizinle de paylaşmak istedik. Önemli detaylar bunlar hep, görüntülerde kalan…

Bilinen Kısa Film ve Animasyon kaynaklarınızı bizimle de paylaşırsan, gözümüz tanır seni bi’ yerlerden. merhaba[+]kisafilmanimasyon.com

https://www.youtube.com/watch?v=lkqz3lpUBp0

Leave a Reply