Animasyonlar

Oscar ödüllü Stop Motion Animasyon

By Eylül 28, 2013 Temmuz 15th, 2019 No Comments

Stop Motion animasyona ödüller akıyordu bizde sessiz kalamadık.

Stop Motion ve ödüllü animasyon kısa film mi olur? Evet evet, bu ilginç bir soru ama bu soru şimdilik bir yana, ödüllü işler konusunda özellikle stop motion konusunda animasyon eklemek isteği bizi yaktı tutuşturdu.

Eski ama iyi klasmanında bu güzide motion, animasyon işinde insan zihnini yine efektif düşünmeye zorlamış. Sadece Oscar’a nasıl aday oldukları bizim için tam bir muamma. Özellikle oscar için mi hazırlandı yoksa 3D modelleme sonrası çıkan animasyon fıstık gibi olunca abiler “e madem bu kadar güzel iş  çıkardık, neden oscar’a aday olmayalım mı” demişler orada kayıplardayız.

Ödüllü Kısa Film konusunda bağlantıdaki filmi aldığı 102 ödülü nedeniyle efsane zannediyorduk. Ama bu stop motion animasyonun Oscar adayı olması bize durumu tekrar sorgulamamız gerektiğini gösterdi.

Peki ne anlatır bu animasyon bize? Bizce yine kapital yine kapitalizm eleştirisi. Ama bu sefer işin kumar tarafından beslenmenin görüntüsünü izledik ve yorumladık. Çok önsöz verip kafanızı karıştırmak istemiyoruz. Yeri gelmişken şu konuya değinmeden geçmeyelim istedik.

Stop Motion Nedir? Nasıl Yapılır?

Stop motion, durağan 3 boyutlu objeleri hareket edermiş gibi gösteren bir animasyon türüdür. Kuklalar veya oyun hamuru ile yapılmış modeller kullanılır. Bu teknik; kamerayı objeye karşı ayarlayıp tek kare çekip sonra objeyi biraz hareket ettirip yeni bir kare çekmek ve bunu tekrarlayarak animasyonu tamamlamaktır. Çekilen tek kare resimleri ardı ardına dizip (her saniye için 15-24 kare) oynatılması ile hareket elde edilir. Sahneler montajlanarak film tamamlanır. Bu işlemlerin çoğu çizgi film tekniği ile aynıdır.

Tarihteki İlk Stop Motion Film Nedir?

Tarihte bilinen ilk stop motion film John Stuart Nlackton tarafından yapılmış olan Humpty Dumpty Circus olarak kabul edilir. Ancak film sessiz sinema döneminde yapıldığı için ve 2/3 oranlı yuksek nitrat taşımasından dolayı filmlerinin tutuşması ile maalesef günümüze kadar ulaşamamıştır.

Tekniğin günümüzdeki en iddaalı yönetmenlerinden biri de Tim Burton olabilir. Neredeyse gençlik yıllarından beri süregetirdiği bu alışkanlığı filmlerinin bir köşesinde ya da tümünde yansıtmayı ihmal etmez.

Leave a Reply