AnimasyonlarBu Hafta Neler İzledik

Dünyevi Sıkılganlığa Parmak Atan Animasyon “Routine”

By Mayıs 17, 2019 Temmuz 15th, 2019 No Comments

Kendimiz için yazmayalı geçen uzun uzun zamanlardan akan bir bahar skimsonikliğinin daha üzerimize gelmesine yetecek yemeğimizin olmasına şükrettiğimiz günler. Yiyeceğini yemiş içeceğini içmişsin.

Uzandığı koltuğun altında olan ve biten şükredilmiş evrelere bir selamlamayla kalktığı ayaklarının üzerinde dik durabilişine şaşırmak istedi ama uzun zaman önce şaşırmıştı buna. Keşke dedi yeniden kalkabilse ayaklarının üzerine ve yeniden şaşırsa. Ama işte olmayınca olmayan ve olunca da hiç durmayan bir şeydi bu olan? Hiç bulunamayanlara atfedilen köşelerin keskinliğine dikkat ederken, yaralanma ihtimalimizi bizi kurtaran minderlere adamak temel rüyamızdı. O, bizi korumuştu.

Neyse ki yazdığı yazacağına pişman olmuş bir ısrar gözlerine ilişmişti ki nemlenen gözlerine sokuşturduğu bir parça ıslak mendil ile durumu kendi içinde çözmüş de sayılıyordu. Hem ileri gidemeden hem geri kalmadan. Dengeden bir küre misali.

Gizli sekmeden açılan günah sen misin?

Geldiğini bildiğimizden, geçeceğine hiç olasılık vermediğimiz. Bir sabah uyanıp “aman tanrım” diyemediğimiz… Sen mi gelmiştin diyip gözlerine bakamadığımız? Otursana yanıma anlatsana bana arzusundan kopamadığımız. Kendi kendimizi neden yoruyor, kasıyor ve gerçek davranmakta zorlanıyorduk diye düşünceli gözlerle süzdüğümüz. Planlanmış paylaşımların can acıtıcılığı kadar acısız ölümlere açılan kapılardan geçmiş olanlara kim göz koyabilirdi diye bakakaldıklarımız…

Bugün daha farklı olduğunu öğrendiğimiz insanların dün başka görüşlere sığınarak “merhaba abi” dedirten baş selamlamalarıyla şimdikiler arasında değişen ne olacak sanıyorduk? Fikrin sonu içeriğin başıyla aynıyken ve istikrarlı hayat hakikatken kafamızı sokacak başka kimimiz kalmıştı ki kendimizden öte? Kendimizden ziyade.

Anlaşılır dediğimiz tüm lafları size ifade ederken, sizden aldıklarımızı da size satmayı hiç ama hiç ihmal etmiyoruz. Ederken hoşlanıyoruz.

Kızgınları selamlayan köprüler yanıyordu ve geriye dönecek bir şans daha yoktu. Ölmekten korkan bi kürek kapsındı. Kısa film “Routine” dizlerde.

Leave a Reply