Evrimsel anlatımıyla dikkatleri çeken Pearl Jam – Do the Evolution adlı animasyon video klip ile kendi kategorisinde harikalar yaratmaya devam ediyor.

Pearl Jam Video Klip izlenirken gözleri kısılır mı insanın, adamlar video klip animasyon ile bize neler olduğunun vurgusunu yapmış adeta diyebiliriz tüm hanım evladı düşüncelerinizi sevip.

Sistemsel işleyiş nedir? Tüm dengeleriyle sistem nasıl çalışır?

Heidi‘nin masum mutluluğunu hatırlayın bir an. Papatya dolu kırlarda, kahkahalarla ve yalın ayaklarla koşan Heidi’nin ezip geçtiği karınca yuvasında olun bir anda da. Ölen tüm karıncaların acılarına ve kayıplarına ortak olun o noktada. Klip ne acaipmiş dedikten sonra size gerçek olmayan bir karşılama metni sunacaklar. “He’s my clone!” Buna babalarımızın gözünden bakmak acı gelse de “evlat olma derecesinden”, var olabilmenin gerçeği dediğimiz haller böyle yağmalıyordu insanların sonsuzluklarını. Bir kez var olan bir daha nasıl yok olabilir, biri bize anlatabilir mi yok olmanın kendisini? “Ölünce biter” diyen zihin, nereden bilsin?…

Bu adama bi başlık atmalıyız. I’m so Alive‘a ithafen.

 

It’s Evolution Beybeea! diye bağırıyor halbusi neden böyle birşey söylüyor bize? Bunu anlamak istemiyoruz belki adil falan bulmadığımızdan? Ama neyin adil olduğunu da anlamıyoruz… Çünkü nereye gidersek gidelim, bir başka yaratılış boyutunda, mazlum kalıyoruz. Nereye gidersek gidelim, gideceğimiz yeri hep biliyoruz. En fazla ne kadar büyüyebilirsin evrim. Bu yarışın anlamı ve amacı kime ne verecek? Nereye koşturuyoruz biz bu kafalarda. Nesin sen? Makine mi?

Yarını yokmuş gibi yaşayanların hep bir bildiği vardır demiş atalarımız. Haklılıklarını hissedebiliyoruz.

Evrimsel işleyişin sistemsel dönüşümü

Sistem, “döngü” anlamını taşır. Bir iş başladığı noktaya, diğer işleri tamamlayıp geri gelebiliyorsa o iş dönüyordur. Dönebildiğine göre çark büyümeye ve diğer çarklarla birleşmeye hazırdır. Her şeyin sembolik olduğu bir dünyada biz bu kadar zahir metinle ne yapabiliriz bilmiyoruz? Bunu anlamayanları düşünemiyoruz. Gerçekten, dönüp duran sayılar arasında istatiki bir değeriz 0’dan 9’a kadar. Hangisini seçtiğin sana kalsın da büyüyüp gittiğinde ne olacaksın? Bilinmiyor mu? Yok ya, net aslında. Biz görmeyi daha pozitif alanlarda öğrenebiliriz. Büyüyerek ilerleyen her şeyin geri dönüşüne hayran kalırız. Gerçekten çok büyür o. Biz de severiz haliyle.

İzlemedim ben diyenler için: “Laura Marling Animasyon Klip” izlenilebilirler listesinde ilk sırada duruyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here