Video Klipler

Pearl Jam “Do the Evolution” Animasyon Klip

By Haziran 11, 2017 Mart 25th, 2020 No Comments

Evrimsel anlatımıyla dikkatleri çeken Pearl Jam – Do the Evolution adlı animasyon video klip ile kendi kategorisinde harikalar yaratmaya devam ediyor.

Pearl Jam klip izletirken kendini kıstırıveriyordu gözlerimizi. Pearl Jam, klip boyunca dünyeviliğin yüzbinyıllık planlarının neler olduğunun da vurgusunu yapmış adeta demek istedik tüm hanım evladı düşüncelerinizi de çok sevip sevip.

Sistemsel işleyiş neydi? Dengeleriyle sistemi nasıl çalıştırdık?

Heidi‘nin masum mutluluğunun kafanıza canlanabildiğine şahit olduğunuz o an. Papatya dolu kırlarında kahkahalarıyla ve yalın ayaklarıyla koşan Heidi’nin ezip geçtiği karınca yuvasında olun bir anda da. Ölümü düşürek Heidi’nin ayaklarında can veren karıncaların acılarına ve kayıplarına ortak olduğumuz bir noktadaydık ki: klip ne acaipmiş dedik. dedirtti namussuz. aman efendim ilerleyen zamanlarda gerçek olmayan bir karşılama metni de sunacaklar ufkuMuza da çok şeyapmayalım.

Klip boyunca bağıran clone! ve ben sen o biz siz onlar. En çok babasına benzeyen piçler. Bize babalarımızın gözünden bakmak sanki acıymış gibi gelse de, var olabilmenin gerçeği dediğimiz hallerde onlar da böyle böyle seviyordu insanın sonsuzluklarını. Bir kez var olan bir daha nasıl yok olabilirdiki biri bize anlatabilir miydi yok olmanın kendisini? “Ölünce biter” diyen zihin, nereden bilsin?…

Bu adama atılan başlık “I’m so alive”

Çok ileri gitmişiz kankito diye bağırıyor neden böyle bir şey söylüyorduk birbirimize? Bunu anlamak istemiyoruz belki adil falan bulmadığımızdan? Ama neyin adil olduğunu da anlamıyoruz… Her var kendi aleminde hep çok var. en çok o var başkası yok yok. hiç yok gibi. yaratılış boyutlarında, mazlum kalıyoruz. Nereye gidersek gidelim, gideceğimiz yeri hep biliyoruz. En fazla ne kadar büyüyebilirsin evrim. Bu yarışın anlamı ve amacı kime ne verecek? Nereye koşturuyoruz biz bu kafalarda. Nesin sen? Amacın ne neye hizmet edersin de bize en büyükteki ayık? Kimsin?

Yarını yokmuş gibi yaşayanların hep bir bildiği vardır demiş atalarımız. Haklılıklarını hissedebiliyoruz.

Evrimsel işleyişin sistemsel dönüşümü

Sistem döngüdür. Bir iş başladığı noktaya, diğer işleri de tamamlayıp geri gelebiliyorsa o iş dönüyordur. Olmuştur o. Dönebildiğine göre de çark büyümeye ve diğer çarklarla birleşmeye hazırdır. Her şeyin sembolik olduğu bir dünyada biz bu kadar zahir metinle ne yapabiliriz bilmiyoruz? Bunu anlamayanları düşünemiyoruz. Dönüp duran sayılar arasında istatiki bir değeriz 0’dan 9’a ya da toplamı kadar. Hangisini seçtiğin sana kalsın da büyüyüp gittiğinde ne olacaksın? Bilinmiyor mu? Yok ya, net aslında. Biz görmeyi daha pozitif alanlarda da öğrenebilirmişiz. Büyüyerek ilerleyen her şeyin geri dönüşüne de hayran kalırmışız. Gerçekten çok büyür o. Biz de öyle severiz olduğu kadar. O öyle güzel deriz arkasından.

İzlemedim ben diyenler için: “Laura Marling Animasyon Klip” izlenilebilirler listesinde ilk sırada duruyor.

Leave a Reply