Kısa Filmler

Pandora’nın Kutusuna Elini Sokan Ödüllü Kısa Film “Room 8”

By Nisan 11, 2014 Ekim 9th, 2019 No Comments

Eski ama altın değerinde ödüllü kısa film Room 8’in izlenilesi kısa filmlerin eski seksi sıralamalarında 1.ye koşturduğunu düşünüyoruz. Bizce ihmal etmeyin.

Kısa film izlemek çoğu zaman vakti nakti dönüştürmeyebilir ama kaliteli kafasından taviz vermeyen insanoğlu neler düşünmüş, neler icra etmiş, nelerle nerelere gelmiş diye düşünmemize de fayda veriyor. Günün stresini her akşam bir kaç kadeh kısa filmle tamamlamanın verdiği keyifli kafalara sizi de davet ediyoruz. Gelen giden pek olmuyor biliyoruz ama olsun neticede daima insanız.

İnsanız demişken; insanların mahkumiyetleri, birbirlerini esir düşürmeleri ve bunu sistemleşmek olarak adlandırlamalarını da en azından içinde yaşadığımız dünya için haklı buluyoruz bu yalan değil. Ancak öğretiler değişir, insanlar yönelir ve finalde bir kazanan ya da kaybedenin olmadığı o harikalar diyarına biz de geçebiliriz diye umuyoruz. Hayal gücümüzde bile olsa bunun değerini içten içe anlıyor ve türlü şifa oyunlarıyla gizli gizli geliştirilen içeriklerle.

Yüzlerce değil milyonlarcasından bile ağlamaklı ifadelerle karşılık veremediğin o ender anlarından birinin karın ağrısı gibi hissetmeyeceksin kendini deseler üstüne 1 milyon verirsin ama işte üstü kalsını kaldırmanın izahkar yolu a’yı şapkadan çıkartmamış olmakta aynı zamanlarda.

Mutlu yıllar! diyene yüz çevirecek değiliz sonuçta onun kadar sen de mahkumsun.

Mahkumiyet temalı kısa film Room 8, bir hapisane kaçısını çok ta kaçamayacağımız bir evrende göstermiş bize. Hangisiydi derken içine girdiğimiz Bilgi Çağının altın fikri olan Paralel Yansımalar içinde onu da barındırmış, Pandora’yı da. Hoş Pandora’nın kutusunda neyimiz var neyimiz yok pek bilmiyoruz ama en azından boş bir tabuta sığdırılmış koca yürekli bedenler olduğumuzun da hatrına varıyoruz film boyunca. Şöyle de düşünebiliriz aslında; yalanı icat eden insan bunu neden tanrıya ithaf etti? Çok merak ediyoruz bu büyük düşüncenin ardında yatan ve gözümüzün içine sokulan acı amacı.

İstikrarsızlıklaştıramadıklarımızdan mısınız?

Room 8 kısa film BAFTA (British Academy Short Film Fest) 2014 kazananı. Rus yapımı ve bizce de hak etmiş bu güzide emeklerinin karşılıklarını. Kısa filmi altyazılı izlemeniz pek mümkün. 2014’ün eskimiş tarihine aldırmadan, hiç mi çıkmadı Room 8 kendini yalanlamaların üzerine yazılan toprakların anavatanları gibi ayrı yazılamayacak kadar aynı şeylerdi bahsettiğimiz. Hani youtube’un ödüllü kısa filmler aramasının sıralamadan düşmeyen filmlerinden. Yaa bi siktir git demeden dedirtmeden diyene deme diyecekken derken işte geldik filme. Ancak bu filmi izlemekle bu filmi düşünmek arasındaki ince çizgideyiz daima. Evet size bu filmi özellikle bu şekilde aktarıyor olmamızın da haklıca bir sebebi var ki gördüklerimize saygıyla ortak olduğunuzu bildiğiniz ifade etmenizi diliyoruz.

Tanrım neler söylüyoruz! Lütfen…

Kafalarımızın güzel olmadığı herhangi bir anı boşa geçmiş sayıyoruz. Bir kafanın güzelliğini onu yücelten odağına oranlayarak anlıyoruz ki; bunun için içmemize de çok gerek yok aslında. Türkçe İmlâ Kılavuzu etkisi göstermeden ve daha ziyade ifadelerin ezgisinden, sezgisinden ve etkisinden kaçmadan, izlememiz gerekenleri paylaşmayı seviyoruz biz aslında size. Olaylara yüklediğimiz duygular, insanlara aktardığımız yalanlarımızla birleşmeye görsün hele ne çirkinliklerimiz varsa anında ifşa programına düşüyoruz. O yüzden güzel görmenin ve doğru aktarmanın da ayrı bir yalan olduğu fikrinden asla taviz vermiyoruz. Çünkü ne kadar kaçarsak kaçalım sonumuz toprak, g*tümüzü yırtsak sonu toprak. Elimizde böyle bir altın veri varken acaba bilişsel devrimini 100 bin yıl önce gerçekleştirmiş varlıklar olarak neye inanmamız gerektiğini nasıl bilebiliriz? Nasıl emin olabilir fikirlerimizin harikalığından da yansıtılana eleştiri sunabiliriz?

Bilemediklerimiz kuşağına yeni yeni sorular eklesek de aslında hep aynı soruyu soruyoruz.

Ne kadar varsın ve neredesin? Hayat gözlerinin önünden akıp giderken vizörleri kapatıp uyurgezer gibi içinden mi geçeceksin? Yoo… Bu söylediğimize biz bile inanmıyoruz. Bu kadar düşmek ancak karanlıkta kaybolmakla başlamak da mümkün ama işte karanlığa biraz ışık tutunca ortalık yine gerçek’miş gibi gelişleriyle gözümüzde patlamasın mıydı ki?

Çok ta uzun uzadıya çirkinleşmeden sizi Room 8 adlı bu enteresan yapımla baş başa bırakıyoruz. Bizi soracak olursanız büyüklerimizin ellerinden, küçüklerimizin taç çakralarından öpüyoruz. Hep beraber, iyi yaşayalım.

 

Leave a Reply