FestivallerKısa FilmlerYarışmalar

Ödüllü Kısa Film Seçkisinde Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması

By Haziran 19, 2017 Temmuz 15th, 2019 No Comments

Ödüllü kısa film kuşağımızda bu hafta Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması’nın cengaverleriyle varız.

Ödüllü Kısa film yarışmalarından birinciliği göğüsleyerek dönen bir kısa film Duvar. Geçtiğimiz sene yani 2016 yılında ilki düzenlenen Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması konusu ile dikkatleri üzerine çekmişti. Bu sene ikinci kez düzenlenen yarışmanın yine belirli bir konusu var ve eğer katılmak isterseniz başvurular başladı bile.

Ödüllü Kısa Filmler

Kısa Film Uzun Etki mottosu ile yola çıkan ve toplumsal olayları sanat aracılığı ile yansıtmayı planlayan aynı zamanda toplumsal olaylara dikkat çekmeyi hedefleyen Sabancı Vakfı‘nın geçen yıl planlanan konusu “Mülteci Kadınlar”dı. Bu sene ikincisi düzenlenen kısa film yarışmasının konusu ise sayıları günden güne artan “Çocuk İşçiler”

Geçtiğimiz sene birincilik ödülünü alan film Duvar. Kısa filmin tamamını buradan izleyebilirsiniz. Savaştan kaçan ve dört çocuğuyla beraber ülkesini terk etmek zorunda kalan Suriyeli bir kadının geçim sıkıntısını anlatıyor. Kısa film Duvar, yaşadıkları yerleri ve geçinme taleplerini bütün çıplaklığı ile gözler önüne seriyor. Mülteci kadınların geçinemedikleri için çocuklarını okuldan almak zorunda olduklarını ve çocuk yaşta çalışmaya mecbur kaldıklarını belirtiyor. Bu yönü ile Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması Birincilik Ödülü’nü alan “Duvar” bir sonraki senenin konusu olan “Çocuk İşçiler” hakkında bilgi veriyor gibi.

Ödüllü kısa film “Duvar”ın yönetmen koltuğunda Mustafa Koray Polat oturuyor. Filmin kurgusunu da kendisi yapmış. Görüntü yönetmenliğinde Abdurrahim Ayaz Bilgiç bulunuyor. Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması birincilik ödülünü Güler Sabancı‘nın elinden alan Mustafa Koray Polat‘ın ödül aldığı ilk filmi “Duvar”. Eğer çektiği diğer filmleri görmek isterseniz buradan izleyebilirsiniz.

Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması Birincilik Ödülü – Duvar

Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması İkincilik Ödülü – Penaber

Ödüllü kısa film adı Penaber yani mülteci demek. Kısa filmde mülteci bir kadının eski anılarına olan özlemi anlatılıyor. Herhangi bir diyalogun olmadığı filmde mülteci kadının gözlerinden dünyaları okuyabilirsiniz. İkincilik ödülünü kazanan, senaryosu ve yönetmenliği kendisine ait olan Ramazan Kılıç‘ı tebrik ediyoruz.

Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması Mansiyon Ödülü: Bir Hayatlık Göz

Mansiyon ödülüne layık görülen “Bir Hayatlık Göz”Melih Can Dürser ve Beyza Kaya‘ya ait. Mülteci kadınlar ile ilgili anlatmak istediklerini bir çift göz üzerinden anlatan ancak ses ve efektler ile duygu yoğunluğunu verebilen bir kısa film.

Leave a Reply