Bu Hafta Neler İzledikKısa Filmler

Martin Scorsese ve Sahne “The Big Shave”

By Nisan 22, 2019 Aralık 11th, 2019 No Comments

Ruhsal hastalıkların yan ürünlerini görselleştirip paylaşmasıyla tanıdığımız Martin Scorsese’nin ilk kısa filmlerinden “The Big Shave” kendi tarzında bir permatik reklamı edasıyla başlıyor olsa da, açık ve seçik görüntülere dönüşlerinde içimizi “ıyylaştıran” ve “öööleştiren” pis pis şeyleri de zihnimize sokmayı ihmal etmeden geçmiyordu.

Evde denemediklerimizden misiniz?

Wikipedia tarafından Taxi Driver’ın yönetmeni Scorsese için şöyle buyrulmuş :

Amerikan yeni dalga akımının önemli temsilcilerinden biridir ve sinematografik mimarisinin yanı sıra, temel dramatik arayışları olan Hristiyanlık, suç, adalet ve şiddet unsurlarını işleyen hikâye ve karakterleri ile başarılı olmuştur. Goodfellas ve Casino filmlerinde kullandığı ortadan ya da sondan başlayarak anlatma tarzıyla bütünleşmiştir.

Siz yapsanız sizden de wikipedia alıntısı yapabilecek kadar ileri gittiğimiz Martin abinin ilk kısa filmi olan The Big Shave‘in sembolik gönderimleri: “ABD’nin Vietnam Savaşı’nda kendine verdiği hasara metaforik gönderme” olarak yorumlamış dönemin babacan sinema eleştirmenleri tarafından. Haklı ve aklı bir çağrışım olduğunu beyanlarımıza eklerken biz sizden müsadelerle ayrılıp, filmi aşağıya, sizi karşısına bırakarak sosyal ağlarda da buluşmayı diliyoruz.

https://www.youtube.com/watch?v=N1T93rJ9p-s

Leave a Reply