Video Klipler

Vitalic’ten Kısa Film Tadında Tartışmalı 13 Video Klip

By Ağustos 12, 2017 Temmuz 15th, 2019 No Comments

Vitalic 2000’lerin başında dijital müzik endüstirisine girdiğinden beri çok hareketli bir o kadar da ilgi çekici ve kitleyici olan çizgisini hep geliştirerek ilerletti. Pascal Arbez şahsına has tarzı ile kulaklarımızı okşarken projenin kendine has klipleri de olaylara kısa bakışlar atmamızı sağladı.

Vitalic – Second Lives (Official)

Hep merak ettiğimiz bir konuya ışık tutmuş Vitalic, Second Lives‘ın klibinde. İzlediklerimizin izinde paylaşabileceğimiz bir kaç noktası var ki biri de klozetin kapağını yalayan insanlar. Olayları tematik değerlendirmeden, hatta hiç kasmadan, çok basit bir fikirle “sosyal ve ekonomik insanlık seviyelerimize” el sallamış klip boyunca. Düşünsenize sıçacak yerimiz var ama kağıt yok. Kalır mı sonra tadı tuzu. Tuvalet kabinin altından kafasını çıkaran abinin eğlence anlayışını da ayrıca çok sevdik, bi’ ara mutlaka yapmalıyız.

Vitalic – Fade Away (Official Video)

Birbirlerini vurmayı seven insanların dünyasında sıradan bir güne odaklanmış kısa film kafalı video klip. Vitalic tarzını vermeyi yine hiç ihmal etmemiş tüm diğer video kliplerinde yaptığı gibi. Neden bu kadar çok vuruyoruz birbirimizi sorusuna da çok açıklayıcı ve bilinmez bir cevap bulmuşlar aslında. İçi bilinmeyen kara çanta. Herşeyin sebebi pandoranın kutusuymuş. Boş bir sandığı doldurmak gibi değil de suni teneffüse maruz kalacak kadar okkasız olabilmekle de ilgiliymiş. Ama olsun. Çok iyiydi.

Vitalic – No More Sleep

Bombaları üstüne çekmekten farkı olmayan bir duygular geçidini gözler önüne seren Vitalic’i bu kolay kolay işlenmeyen fikirlerinden dolayı sevgiyle anarız. Fikrin özüne bakınca gördüğümüz hareket halinde olmadığımız bir dünyada yaşam amacımızın sekteye uğramış olması. Netimizi bu yöne verince de gördük ki bizim için var olan herşeye imkanlarımız kadar bağlıyız ve imkanlarımıza odaklanıyoruz. “No More Sleep” bizlerle.

Vitalic – Your Disco Song (Official)

Kendimizi neyle kapattığımızın farkına varalım diye Vitalic‘ten Your Disco Song izlenebilirlik seviyesinin en güzel kısımlarında dolaşıyor. Anlaşılırlık seviyemizi de yükselten müziğinin üzerine yazdıkları görüntülerle sıra dışı bir kadının dünyasına daha yakından bakmamızı sağlamış oldular. Genel geçer dememek lazım çünkü videoların altında sistematikleştiremediği bir şeylerin olduğunu düşünmüş olabilir klip yönetmeni abimiz. Aşırı gerçekçiliği sanallaştırma eğitimine hoşgeldik. Ne dilerdik?

Vitalic – Poison Lips (Official)

Eskiden beri dinleyenlerin hemen hatırlayacağı bir ritim ile giriyor Vitalic gözler önündeki sahnemizde. Dönemsel klipleri Poison Lips izlerken gaza getirip “oha” dedirten bişey olmuş. Bunu anlatamayabilirsek daha iyi tabi. Sermayenin köpekleri neler yapıyor dedirtti kendi kendimize. Özellikle en beğendiğimiz sahne anlatısı ise: “Kimliği belirsiz kişilerin dudaklarında gezinen bilinmezlik iksiri. Bir beğendin mi hep istersin ve sonsuza denk sende kalır. Sıçmış mısındır o an?” Bilemediysek de izler anlarız.

Vitalic – Poison Lips (HD)

Vitalic‘in bir önce izlediğimiz Poison Lips klibinin bir de bu versiyonu var ki offical videoyu bizce tokatlar. Bu ne eğlenceli bir kadro yarabbim! Bizi bunlarla denk getir diye yalvardık içimizden. İmana gelmekte güçlük yaşayanlara özel, hızlı bir destek programı olarak kafanızda yuvarlayabilirsiniz. Çok şirinsin UFO.

Vitalic – See The Sea (Official)

Nesnelerin masumiyeti ile maneviyata dem vuran Vitalic, aşırı uçlarda olduğunu düşündüğümüz, ağır estetik, bol ışık ve küçük kaçamaklarla dolu klibi “See The Sea” ile yine gönlümüzde güzel bir yere bıraktı kendisini. En azından diyoruz adam emeklemeyi bitirmiş de emek var emek var cehaletinden öteyi de görmüş. Bizce helal olsun ki sizden de aldığı puanları fazlasıyla hak ediyor. Çekimlerin nerede ve nasıl gerçekleşmiş olabileceği konusunda bir bilgimizin olmadığı ama yönetmen ve Vitalic karışımı fikri düşkünlüğün izlerini müziğinde olduğu gibi görüntülerinde de bulabildiğimizi düşünüyoruz. Biz bir masa değil miyiz bu klip için final cümlemiz.

Vitalic – Stamina (Official Video)

Endüstriyi seven Vitalic sevgisini ifade edecek kelimeleri çok doğru seçmiş olmalı ki onları görüntüleyip yan yana ustalıkla getirmiş Stamina içinde. Belki de izlediğimiz en güzel kısa film kafalı video kliplerden biri dahaydı. Hamburger’i seçerek ne kadar net bir cesaret taşıdığını ve bir dedektifin “obeziteden ölen insanları kimin öldürdüğünü” araştırması olaylarını hoşluklara sığdırdık oradan alıp başka boşluklara atmadık hiç. Kaçırtmadı kendimizden klip bizi. Müzikal açıdan da keyif odaklılığını hep korumuş. Zaten neden stres yaratsın ki? Ellerimiz daha hızlı çarparken kafalarımız boş durmasın.

Vitalic – Waiting For The Stars

Vitalic için yazabileceğimiz iki kelimelik bir yorum olur aslında. “Görmeyi anlamışlar.” Görerek ne kadar çok şey yiyebileceğimiz bilgisini klip boyunca gözledik sembolik aktarımlarda. Çevresinin gücü sayesinde güçlenen adamların yanlızlıklarına dönüşlerine aldanmamaları bizim naçiz bedenimizin de bir gün toprak olacağı kadar gerçek. Yıldız kadınlar ve yılın erkekleri odağını koruyan piç kurularını birer kez daha takdir ettik tüm tebessüm dolu sırıtışlarımızla.

Vitalic – Sweet Cigarette

Gece olduğunda, kurtlar dolunaya uluduğunda, sokaklar tenha görünür ama içleri bambaşkalıklarla doludur. İlandaki kiralığı söküp yerine kendi krallığını inşa eden herkesin gönlünden geçen, Vitalic‘in bizde özlettiği bir duygudur aslında bu video klip. Sözüm ona bazı kimi serserilerin çıkışlarına ortak olmak ya da olmamak. Hangi mesele bu? Vitalic sözü sonlandıran müziği başlatmış ki bass ağırlıklı bir kulaklık ya da setle dinlemenizi önemle tavsiye edebiliriz. Bu arada Vitalic hakkında detaylı bilgi almak isteyenleri de oraya kadar bırakabiliriz. Kim lan bu Vitalic?

Vitalic – Poney Part 1

Görsel zevk ve estetik konusunda çalıştığı ekibini takdir ettiğimiz Vitalic, Poney Part 1 ile orta parmağımızda bir ağrı oluşuncaya kadar ellerimizi kitlememize sebep olmuş bir iş çıkarmış ortaya. Allah beterinden korusun derdik ama zaten içimizden geçip gideni dışarı çıkarmış oluyoruz bizde yer yer ve zaman mekan. Köpeklerin güzellikleri ile göndermeli olduğunu düşündüğümüz sahne şovlarına dikkat çekmişler klip boyunca. Elbette zevkli ve içten ancak çok kapılınca bir soruyla aniden kendine getiren:
Kimde o?” sesi kadar uzaklara yukarılardan bakabiliyoruz. Öyleyse ne izlediğimizi daha da net görelim ki üç boyutu yaşamadan çıkmayalım.

Vitalic – My Friend Dario (Official)

Gizemli mi yoksa sırıtık mı olduğunu bilemediğimiz bir video klip sunmuş bize Vitalic. My Friend Dario kendi kafasından çok uzaklardaymış gibi görünüp en dipten olayları gözlemleyen bir bakış açısı iletmiş gözlerimize. Elbette ilgi yoğunluğuyla çevrelemiş video klibi yine. Dans ve renk odaklı görüntülerle ne kadar net bir müzikal değişimden geçmiş döneminde. Bunu kendi gözlerimizle de görebiliyoruz. Vitalic yapsın bokunu yerim diyen var şimdilerde. Düşün…

Vitalic – Second Lives “Bonus”

https://www.youtube.com/watch?v=zpjn5PE202g

 

Ayıptır söylemesi çok uzun zamandır kimseye bu kadar çok puan vermemiştik yaşadığı kafayı yansıtma arzusu bakımından. Haklılık dolu bir Kespar Hause gönderimi.

Vitalic Bonusu – Bıkana kadar her gün bir doz alınız.

Milleti parti parti coşturan Vitalic‘e saygılarımızı sevgiyle ikram eder, şayet “yok ben tokum” derse gönül koymayı, harici bir borç biliriz. Bizi izlemeye devam edin.

Favori yorumunuzu almadan bırakmayız. Aramızda kalsın bizimki “Fade Away”.

Leave a Reply