Vurulmak istemeyen uçurtmalara duyulan sonsuzlaştırılmış özlemin de verdiği gazla başta Türkiye olmak üzere Dünya’da pek çok ödülle anılan “Uçurtma” kısa filmini biraz da sizin için paylaştık…

Kısa Film Uçurtma Serdar Altun yönetmenliğinde çekilen film, Dünyadan dünyanın ödülünü kaptı da koyacak yerimiz kalmadı diye büyük ağladı.

İki tane bebe diyebileceğimiz bacak kadar çocuğun, yollarda olma arzusunu tetikleyen bisiklet sevdaları ve sınır köyünde geçen hikayelerinde, savaşı ve yokluğu dışsallaştıran ve bir o kadar da içimizden geçiren kısa film Uçurtma.

Başlangıçta herkes vardı sonra tel örgüler asıldı. Uçurtmalar takıldı, özgür alanın yüksekliği azaldı. Ailelerin endişeli, çocukların uyku uyuyamadığı günlerin kapıdan eksik kalması arzulandı.

Durumlarını çocuk oldukları için çocuk kafalarıyla çözmenin mucitliğine küçük yaşta erişmiş akıllı çocukların savaşı durdurabilmek için yaptıkları muazzam planlarını izledik. Köydeki tüm çocukları bir fikrin etrafına toplayan 2 küçük çocuğun tutkulu kafalarını ve dünyamıza katmak istedikleri barışçıl isteklerini gözümüzün önünden hiç ayırmadık.

“Hadi uçurtmaları uçuralım, uçaklar gelmeden!”

İzlerken duygusallaşabileceğiniz, duygulardan bir kupleyi “keşke uçurtmalar daha yükseklere uçsa” fikrine bağlayıp salacağınızı zannettiğimiz, çocukluk dolu bir o kadar da yaşanmış bir hayal hikayesinden daha hep birlikteyiz.

Filmi İngilizce altyazılı izlemek ayrıca de mümkün. Hem pratik olur.

Kaynak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here