Bu Hafta Neler İzledikVideo Klipler

Kandırıyorum?

By Haziran 19, 2018 Temmuz 15th, 2019 No Comments

Ağız tadıyla bi’ çekip gidemiyorsak, kalıp tadını çıkarır ve çektiğimizin kahır olmadığına uyanır da yüzümüzü gözümüzü yıkarız.

İnsanoğlu hayalinde yaşıyordu geleceği diyen, açılışta Ceza benzetmeli Canavar Banavar sesinden aldığımız yegane emanet gibiydik hepimiz birimiz için. Bizim için de öyle diyenlerin alkışlarında boğulmak gibiydi hepsine ne fena. Büyük küçük harf eşleştirmesi yapmayan grubun, fırtınayt albümündeki tüm şarkı isimlerini büyükçeleyerek; sesin şiddetinden yararlanmayan bir tınıda şarkı söyleyip, çevresine amansızca hüküm etmenin cesaretini mi gösteriyordu? Hiç anlamadık, ama olsun sevdik bi’ kere. Sevince dönülmez o sevdiğin olarak kalır. Fazladan eklediğimiz tüm seslerin kölesiyiz. Bi’ yerlerde ama ne yerlerde? Hiç çözemeden klibi incelemeye alıyoruz.

Çok sıkıcı buluyorum sizi diyen küçük hanıma şöyle buyrunuz:

Rotoskop‘u farklı yorumlayan bizlerin sonradan kafamızı vurmak niyeti dünün geçmişi kadar netti içimizden dışımıza. Boku bokuna mı? Hayır, hepsine ne fena. Ablukaya alınmış büyük evin kimin evi olduğu sorusunun cevabının “Deniz Gezmiş’lerin sıkıştırıldığı eve göndermeymiş abi” fikrini difüze ettiğimiz bir şeyden çoğaltarak ve biraz da kaçınarak arada arsızlaşıyor, giderek kendimize benziyorduk. Ama hepsine en fena ne acaba? diye sormadan da edemedik.

Büyük ev abluka ile özlü sözlerde bugün, dün ve yarın.

Büyük büyük bir evin devrini gerçekleştiren sinematik öğeleri selamlayan kızlarımızın bir köşede gan-gam dansı yapıyor olduğunu bilmek kadar fena ama ne fena. Küçük kitlelerimizin, birer büyük adam olduğumuzu görmelerini istedik. Bu adamlığı kadınlara da kanıtlayarak adamakıllı kadınlar yaratmanın gururunu klip boyunca hissettik sızlayan yönlerimizde.

Ben bir beni bulup içine girip saklanırsam kim beni bulur?

Hepsine ne fena klibi ile büyük ev ablukada sistematik açıdan yara zannettiğimiz ama oraya kendi kendimize koyduğumuz şu salak şeyleri toplayıp gitmeye yelken açtığımızı söylüyordu. Bunlar hep benim sayemde diyen annemi mi babama kışkırtsaydım kararsızlığında dönüp duruyorduk? Dünyaya geldiğim için açı çekiyorum klişelerine inanıp insanlığını yaşamayı unutan tüm çevresiz ruhların alemlerine mübarek sevgilerimizi gönderiyor, kendilerini gerçekleştirmeleri için onlara sonsuz sayıda bilinçli şans veriyorduk. Hepsine en fenası da bizce hep buydu ama belli etmedik, o ayrı.

Leave a Reply