Festivaller

İzmir Kısa Film Festivali Animasyonlarına Hızlı Bir Bakış Attık.

By Mayıs 16, 2017 Temmuz 15th, 2019 No Comments

İzmir kısa film festivali bu senede merakla bekleniyor ve her sene kısa film senaryoları daha büyük bir ilgi ile izleniyor. Fransız Kültür Merkezinde gerçekleşen İzmir Kısa Film Festivali sadece kısa film gösterimleri ile değil, ünlü yönetmenleri söyleşileri, film eleştirileri, müzik dinletileri ve workshoplar ile de adından estetikle ve kaliteli bir şekilde söz ettiriyor. İlgi ve merakla her senenin Kasım ayı zamanlarında gözlerimizi, kulaklarımızı ve diğer duyularımızı son ses açıyoruz. Başlıyoruz İzmir’in yollarını arşınlamaya ve na kadar kısa film gösterimi varsa hepsini ilgi ile izlemeye…

Biz kisafilmanimasyon.com olarak tabi ki işin kısa film boyutuyla ilgileniyoruz. İzmir Kısa Film Festivali Animasyon Festivalinde ödüle layık görülmeye aday filmler nelermiş bunları değerlendirmeye karar verdik. Geçen sene animasyon dalında uluslararası adaylar yoktu. Ulusal animasyon dalında ise 5 finalistle karşılaşıyoruz.

Kısa film yarışması ve ya kısa film yarışmaları bizim için önemli. Farklı kısa film senaryoları görebilmek için daha iyisi olmaz. İzmir Kısa Film Festivali Animasyon Dalında Ulusal Finalistler ve daha fazlası ile sizi baş başa bırakıyoruz.

İzmir Kısa Film Festivali: Tavşan Kanı – Yağmur Altan

Tavşan Kanı animasyon kısa filmi ile Yağmur Altan çıkıyor karşımıza. Yurt içi ve yurt dışı hepsinin adını ayrı ayrı yazamayacağımız kadar fazla ödül alan Tavşan Kanı 5 dakika sürüyor.

Yağmur Altan’ın biraz utangaç bi’ tip olduğunu düşünüyoruz ki kooskocaman internet’te filmin tamamını hiç paylaşmamış, saklamış. Diğerlerine ulaşmaması önemli tabi. Neresinden bakıyorsak öyle görüyoruz sonuçta. Ama olsun dedik, bir Türk, Avrupa standartlarına kültürel motiflerimizi taşıyor dedik ve en azından Trailer’ını sizlerle paylaşmak istedik ve buyursunlar efem:

Animasyon: Rabbit Blood – Trailer, Yönetmen: Yagmur Altan, Yayın: Vimeo.

İzmir Kısa Film Festivali: Bahçe – İdil Ar Uçaner

Bahçe İdil Ar Uçaner tarafından yapılmış bir kısa film animasyon.

7 dakika 17 saniye sürüyor ve sizi yeşilin her tonuyla tanıştırıyor. Dilerseniz Bahçe filmini İdil Ar Uçaner’in anlatımıyla paylaşalım:

Filmin senaryosunu kendi hikayemden yola çıkarak yazdım. Çocukluğu doğa içinde geçmiş, fakat sonra şehirde büyümüş olan bir kızın hikayesi… Çok neşeli, yaratıcı, akıcı ve sevgi dolu bir hayat vardır bahçenin içinde. Küçük kız, sevgiyi, hayal gücünü, hissetmeyi, gözlemlemeyi ve daha birçok şeyi bu bahçede öğrenmiştir. Çocuk, kendini bahçede kocaman hisseder.

Ancak Bahçe’nin “Trailerına dahi” ulaşamadığımız için ve yine de adamların bilinmeye ihtiyacı var diyerek en azından “Reel 2016” videosuna göz atmanızı hiç değilse teknik açılardan bi izleyelim.

Animasyon: Idil Ar Ucaner ”Reel 2016”, Yönetmen: idil ar, Kaynak:  Vimeo.

İzmir Kısa Film Festivali: Arkhe – Batuhan Köksal

Arkhe animasyon kısa filmi 10 dakika sürüyor ve 17. İzmir Kısa Film Festivali En İyi Film Ödülü’ne layık görülüyor. Merak edenler için Arkhe ve Trailer’ı:

İzmir Kısa Film Festivali: Fatih Yaşar – Ön Yargı

Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi bölümünü bitiren 1986 doğumlu Fatih yaşar’ın 4 dakika süren kısa film animasyonu trailerı merak edenler için karşınızda

İzmir Kısa Film Festivali: Mandrake – Ayberk Kaba, Sezen Çıldır

Yönetmenliğini Ayber Kaba ve Sezen Çıldırın paylaştığı 5 dakika 8 saniyelik bir kısa film animasyon Mandrake. Konusu ise oldukça ilginç Kök adam Mandrake, insanların dünyasından gelen atıklarla karşılaşıyor.  Neler mi oluyor? Kısa filmin tamamını sizinle paylaşıyoruz.

Leave a Reply