Festivaller

Uluslararası “Çok Kısa Film Festivali” Başlıyor, Sen de Gelsene…

By Mayıs 31, 2017 Temmuz 15th, 2019 No Comments

İzmir Kısa Film Festivali gösterimlerine ev sahipliğini yapan ve anlayacağınız üzere İzmir’de yer alan Fransız Kültür Merkezi bu sefer de “Uluslararası Çok Kısa Film Festivali” gösterimlerine ev sahipliği yapıyor. Kısa film zaten kısaydı. Çok kısa film ne oluyor acaba diye soracak olursanız süresi 4 dakikayı aşmayan filmler diyebiliriz. Tanımlama da kusur ettiysek şimdiden affedilelim.

Uluslararası Çok Kısa Film Festivali

İzmir’de iseniz eğer çok şanslısınız çünkü Uluslararası Çok Kısa Film Festivali 1216 Haziran tarihleri arasında Fransız Kültür Merkezi‘nde. 40 tane çok kısa yarışma filmi gösterimi izleyenler ile buluşabilecek.

Aslında 30 ülke ve 90 şehirde aynı anda gerçekleştirilen bir festival; dünyanın neresinde olursanız olun gösterimlerin aynı anda başlaması üzerine de kurgulandı. Merkezi ise Fransa. Bu sene Çok Kısa Film Festivali’nin 19. Senesi.

“Çok Kısa 1” ve “Çok Kısa 2” olarak iki ayrı grupta gösterilecek olan yarışma filmleri 4 dakikayı geçmiyor. Üstelik bu 4 dakikaya jenerik dahil. Seanslar ve zamanları henüz belli değil ancak kısa zaman içerisinde programa buradan ulaşabilirsiniz.

Çok Kısa Film Festivali yarışma filmleri dışında “’Hezarfen Film Galeri – Shorts From Turkey 2017” seçkisi festival kapsamında gösterilecek ayrıca diğer yabancı seçkilerinde gösterimlerde olacağı bildirildi.

Son olarak girişlerin ücretsiz olduğunu belirterek İzmirli sinemaseverlerin yüzlerinde gülücükler açtıralım.

Çok Kısa Film Festivali

Çok Kısa Film Festivali

Hezarfen Film Galeri Kimdir?

Kendilerini: “Hezarfen Film Galeri, Sanat ve sanatçıyı seyirci ile buluşturan, kültürel paylaşımlar tasarlayan ve gerçekleştiren, bu kapsamda film festivalleri, film gösterimleri, atölye çalışmaları, sergi gibi profesyonel organizasyon tecrübesine sahip sinema profesyonellerinden oluşmuş bir kurumdur.” şeklinde tanıtmışlar.

Bağımsız Türk Filmleri‘nin yurt dışındaki festivalerde yer almasını istiyorlar ve bu süreçte sinemaseverlere destek oluyorlar. Tek amaçları Türk Sineması‘nı dünyaya tanıtmak değil aynı zamanda Dünya Sineması‘nın da Türkiye’de gösterilmesini sağlamak.

Aynı zamanda etkinlikler ve atölyeler düzenleyen Hezarfen Film Galeri‘nin Uluslararası Çok Kısa Film Festivali süresinde hazırladıkları ve Fransız Kültür Merkezi‘nde gerçekleşecek atölyeleri var. 1825 yaş arası gençleri hedef alan ve atölye için yalnızca akıllı telefon ve hayal gücüne ihtiyaç duyulan etkinlik için son başvuru tarihi 24 Mayıs 2017.

Merakla beklenen Çok Kısa Film Festivali gösterimleri ve eleştirileri ile yeniden buluşmak dileğiyle…

Leave a Reply