AnimasyonlarBu Hafta Neler İzledik

I Pet Goat II, Olmasın mı hafıza arşivinde? Olsun dursun!

By Haziran 11, 2017 Temmuz 5th, 2020 No Comments

İyi geceler sayın validem, sizinle yazışmış mıydık?

Bir başlığın ilk sebebi nedir diye düşünüp sizin adınıza size bir süpriz haber yaptık.

I Pet Goat II, animasyon film izleyerek inanılmazı başardık ve koca bir hissin bilinen bilincini, bilincinize ulaştırdık. Piç olan sen, tekrar eden kelimeler adına diyoruz ki : yaratıcı dişiymiş. Sıçtık ama temizleriz!

Cinsiyetçi ayrımların getirdiği negatif yaklaşım değerlerini saçma bulduk. Çıkıntılık yapınca en çok biz kazanacağız zannettik. Pozitifiteleri de pozitronladık tabi ama i pet goat ii’yi izlerken aldığımız zevki de ifade edecek yer bulamadık bir o kadar bir bu kadar.

Efendim kıssadan hisseleriyle, hisseli tatlar kumpanyasının bu yılki kampanyası olarak seçilen ürün kendisini şöyle ifade etmeyi tercih eder:

Keçinin gözleriyle ilgili olan. yalandan 666’ya muktedir kalan. keçi. neyi ilginçse dimi keçinin? yok yere kurban edilen kutsal canlı. Belki sakalları ilginçti belki inadının getirisi. Çaresiz bir kaç damla daha düşen gözyaşı artık düşecek olmasındı. geri gelmez gideni en gerçek bilen. gitmeseymiş? giden gider… bize ne?

Bir kulenin içinde tutsak edilen gözlemci bakire. kanadın. kırıldı.

Animasyonun bizde yarattığı etkiler sırasıyla; nöbet, baş gömmesi, utanç, neredeyiz biz soruları ve bir tutam da Al Pacino. Konuların ilerleme şekli ve sembollerin görsel yorumları uzun uzun etkiledi bilinçlerimizi. Mesela dedi ki : Düşecek olan kendi pisliğinde boğulan. Pislik ifadesiyle meth edilen. Bir anda duyurulup gösterilen. Hemen fark ettirilmiş gibi yapılan. Olm hangi gerçek neyin gerçeği? Kimdi gerçek? Ne kadar dahaydı? Sen yapacaksın ben geri geleceğim düşüncesinin gammazlığıydı. Kaldı ki olayı bir de isaya yüklemiş canını yidiimin dingözü.

Gözlerimizi kitledik zaman zaman mekandan kopmalara dayanan, izlediğimizi sandığımız dünyadan başka başka olaylara dalıp gidip gelen. I Pet Goat II, yapımı 6 yıl süren bir çalışma ve iyi bir animasyon.

Övgülerle dolduramadığımız işlevselliğin aktarımlarında, bir başka gecede; camilerin üzerinde uçan hayaletsi sandığımız uçanların ara sıra attığı bombalara dayanan ve tüm dünyanın sessizliği eşliğinde yerel yönetimlerin genel yöneticilerin ayaklarının altında ezilip gideceği bir yere varıyorduk. Nereye? Yoktu öyle bişeydi. Sistem kontrollüydü. Bilir de her şeyi, izlerdi düşünürdü planlar tasarlardı aslında tek tek sistem.

Nasıl demeden önce neresindeyiz hayatın demiş az önceki arkadaşa bakıp çıkan bi arkadaş? Biz ona katılmıyoruz dermişiz mesela imkanımız olsa çünkü örneğin mesela sen içerdeki yanlızlığının dramını diğerlerine yansıtıyor ve kendi kendine yettiğine inanıyorsan üstüne bi de bu duyguyu nefes alıp veren her bir düşünceye ithaf etmek hakkına sahipken sen… düşünsene değildir gözünün gördüğü!?

Yaratıcıyı animasyon boyunca, “neler yaratmış, vay allahım” diyerek izledik. Maşallah diye de ekledik çünkü dikkatimizi açmış ve öyle izletmişti içeriğini. Dikkatle takip et dedirten mizacıyla birliğin hakkında ötekileşmenin hakkından gelen. İlk etabı geçtikten sonra biz ikincil kafalar başlıyor yalanlarda dolanan. Allahımdı demiş bulunduk “biz neden bu kadar acı çekiyoruz?” Muhtemelen soruyu sorduğunda zihnini acı çektiği bir dünyada yaşadığına ikna ettiğin ve bu düşüncenin sorumluluğunu kendi adına da taşıdığın için bugün buradasın ve yarın şurada burada olacak, olduğuna devam edecektin.

Neye inandığımız ve nelere sessiz kaldığımız gerçeklerini düşürenler. Bir bakın, inanın, değişin, değiştirin. İşler baktık boka sarıyor salak yaparız olm nolcak diyenlere inanmamalıydık… ama inandık. neyse bi daha yapmayız da olur biterdi. ders olurdu koca dünya.

“Ne görürsen onu elde edersin” sözünün gücü kadar kaydedilmiş taslaklar boyu ilerledik. Yolumuza çıkanları bir bir bütünleştirdik. Burnumuzdan aldırmadığımız kıllar yüzünden yanan koca koca yorganlar. Neyse ki barış geldi de bu böyle oldu diye bildiklerimiz?

Boyun büyüyünce anlayacağız ki mirasların en büyükleri tükenirmiş çoklukta. Ama olsunmuş nefes alıp verenler oldukça hep birinin aklında, hem birinin kanında kalacak ve daima var olmamızı sürdürecekmişiz.

“Var olmanı sürdürmenin, izlemekten daha farklı bir anlayışmış gibi olduğu bir falan daha atıyoruz? dikkat.”

Bundan sonrasını izlencenize düşürüyor ve kanka yorum da atsana bi farkına varalım diyoruz. Zahmetsiz köşelerden ilerleyiniz. Seyrin iyiliğinde kalın. muuaah.

Dönüştürücü ruhların henüz şifalayamadığı ya da placebo’larla hayatını sürdüreceksin de mal mısın nasıl yapamazsın diyenler için i pet goat ii incelemesi, nebuch‘tan geldi, karşıladık.

Henüz izlemeyenler için:

i pet goat 2 incelemesi ile Nebuch

Leave a Reply