AnimasyonlarBu Hafta Neler İzledik

I Pet Goat II, Olmasın mı hafıza arşivinde? Olsun dursun!

By Haziran 11, 2017 Haziran 20th, 2021 No Comments

İyi geceler sayın validem, sizinle yazışmış mıydık?

Daha iddaalı girişler bulmalı en hırslı cümleleri hep biz kurmalıydık.
Ayaklarımızın bastığı yerleri kanata kanaya kanıtlarken kendimizi kendimize… kendiliklerimizde miydik…

I Pet Goat II, animasyon film, izledik ama tek seferde anlamadık dediklerimizdengil. Öğenin netliği adına yükleme abandıklarımızdanmışcasına. piç olan sen, tekrar eden kelimeler adına diyoruz ki : yaratıcı dişiymiş. Sıçtık ama temizleriz!

I pet goat izlerken cinsiyetçi ayrımların getirdiği negatif yaklaşım değerlerini saçma bulduk. Çıkıntılık yapınca en çok biz kazanacağız zannettiklere göndermeli hadise-i vaka. Pozitiften pozitronladığımız olaylara iç içelikle yüklenen sembolizm özünü yine realizmden alırken; On9uncu yüzyılın aşkları meğer hep reklam kumpanyasıymış tüh ya diye bile bile izledik ama yeltenmedik sorumluluklarımız varmış gibi yapmaya. Özensiz de değildik de işte…
Bildiğinden hadise.

Efendim kıssadan hisseleriyle, hisseli tatlar kumpanyasının bu yılki kampanyası olarak seçilen ürün,
kendisini şöyle ifade etmeyi tercih edermiş meğersem bize kadar:

Oğlakta büyüyen keçi. Onun gözleriyle ilgiliymiş gibi olan sanki. Yılandan Altı66’ya muktedir. Anlamı itibariyle keçeli kalemlerle karalanmış keçiliklerine istina-i iade… İnandırıldıklarımıza kurban olsun da canı kutsal sayılsın dediğimiz, türden gelişen sanrı. Belki sakalları ilginçti keçinin, belki inadının getirisi.

Çaresiz bir kaç damla daha düşen gözyaşı artık düşecek olmasındı. Geri gelmez gideni en gerçek bilen. gitmeseymiş? giden gider… bize ne?

Kendini kulede saklayan, gözlemci bakire. kanadın. kırıldı.

Animasyonun bizde yarattığı etkiler sırasıyla; nöbet, baş gömmesi, utanç, neredeyiz biz soruları ve bir tutam da Al Pacino. Konuların ilerleme şekli ve sembollerin görsel yorumlarını da anlatacak kadar ileri gitmemeliydik diye tahmin ederdik ki… Etmedik. Şanslıyız ki kalıbımıza sığmış ya da sığdırılmış hallerdeydik, izlerkenceleri akatırken hadise madise diye bilinenlere göndermeli…

Mesela, dedi ki animasyon bize: Düşecek olan, elindeki biçkiyle kendi pisliğinde boğulan. Pislik ifadesiyle meth edilen. Bir anda duyurulup gösterilen. Hemen fark ettirilmiş gibi yapılan. Olm hangi gerçek neyin gerçeği? Kimdi gerçek? Ne kadar dahaydı? Sen yapacaksın ben geri geleceğim düşüncesinin gammazlığı mıydı.
Kaldı ki olayı bir de mesihe yüklemiş canını yidiimin dingözü.

Gözlerimizi kitledik, zaman zaman, mekandan kopmalara dayanan, izlediğimizi sandığımız dünyadan, başka başka olaylara dalıp gidip gelen. I Pet Goat II, yapımı 6 yıl süren bir çalışma ve neden bu kadar sürdüğünü 2 başkanı değiştirmesinden de tahmin ettiğimiz güzel bir animasyon kardeşimiz.

Övgülerle dolduramadığımız işlevselliğin aktarımlarında, bir başka gecede; camilerin üzerinde uçan hayaletsi sandığımız uçanların sıra sıra attığı bombalara dayanan ve tüm dünyanın sessizliği eşliğinde, yerel yönetimlerin genel yöneticilerin ayaklarının altında ezilip gideceği bir yere varıyorduk. Nereye? Yoktu öyle bişeydi. Sistem kontrollüydü. Bilir de her şeyi, izlerdi, düşünürdü, planlar tasarlardı tek tek sistem.

“Nasıl demeden önce neresindeyiz hayatın” demiş az önceki arkadaşa bakıp çıkan bi’ arkadaş daha?
Biz ona katılmıyoruz dermişiz mesela imkanımız olsa çünkü örneğin sen içerdeki yanlızlığının dramını diğerlerine yansıtıp, kendi kendine yettiğine inanıyorsan; üstüne bi de bu duyguyu nefes alıp veren her bir düşünceye ithaf etmek hakkına sahipken sen… düşünsene değildir belki gözünün gördüğü!?

Yaratıcıyı animasyon boyunca, “neler yaratmış, vay allahım” diyerek izledik. Maşallahlardan ekledik, dikkatimize özenle seçtik gibiydik ama işte izlerken de hep bi öyle bi de böyle izletmişti içeriğini i pet goat kısa animasyon.

Dikkatle takip et dedirten mizacıyla birliğin hakkında ötekileşmenin hakkından gelen…

Animasyonun yarısında gelen dünya bitmiş abi izlenimini geçtikten sonra gelen ikincil kafalarımızda büyüyor yalanlarında dolanan.
Allahımdı demiş bulunduk “biz neden bu kadar acı çekiyoruz?”
Muhtemelen soruyu sorduğunda aklımızıacı çektiği bir dünyada yaşadığına ikna ettiğimizden ve bu davranışı sorumluluğunu da kendi kendimize taşıdığımızdan, bugün buradayız ve yarın şurada burada olacak, olduğumuza hep devam edecektik. Ölünce bitmiyor ki… Biçimi değişiyor ama devam ediyor. Düşünsene, sonsuz kere son.

Neye inandığımız ve nelere sessiz kaldığımız gerçeklerini düşürenler. Bir bakın, inanın, değişin, değiştirin.
İşler baktık boka sarıyor salak yaparız olm nolcak diyenlere inanmamalıydık… ama inandık. neyse bi daha yapmayızdı da olur biterdi. ders olurdu koca dünya.

“Ne görürsen onu elde edersin” informası gibi kaydedilmiş taslaklar boyu kadar ilerledik. Yolumuza çıkanları bir bir bütünleştirdik. Burnumuzdan aldırmadığımız kıllar yüzünden yaktığımız koca koca yorganlar.
Neyse ki barış geldi de bu böyle oldu diye bildiklerimiz?

Boyun büyüyünce alacağın mirasların en büyükleri tükenirmiş çoğunluğun çokluğunda. Ama olsunmuş nefes alıp verenler oldukça hep birinin aklında, hem birinin kanında kalacak ve daima var olmamızı sürdürecekmişiz.

“Var olmanı sürdürmenin, izlemekten daha farklı bir anlayışmış gibi olduğu bir falan daha atıyoruz? dikkat.”

Kısa animasyon film i pet goat sonrasını izlencelerimize düşürüyor ve kanka yorum da atsana bi farkına varalım diyoruz. Seyrimizin iyiliğinde, zahmetsizliklerin köşelerinden ilerlememiz umutlarıyla. muuaah.

Dönüştürücü ruhların henüz şifalayamadığı ya da placebo’larla hayatını sürdüreceksin de mal mısın nasıl yapamazsın diyenler için i pet goat ii incelemesi, nebuch‘tan geldi, karşıladık.

Henüz izlemeyenler için:

i pet goat 2 incelemesi ile Nebuch

Leave a Reply