OKAYİ YAMAÇİKİ

İyi geceler sayın validem, sizinle tanışmış mıydık?

Bu başlığın ilk sebebi size bir süpriz haberimizin olmasıyla ilgili. I Pet Goat II, animasyon film izleyerek inanılmazı başardık ve koca bir yükün bilgisini sizlere ulaştırdık. Arkadaşlar, yaratıcı dişiymiş. Sıçtık!

Cinsiyetçi ayrımların getirdiği negatif yaklaşım değerlerini saçma buluyoruz. Pozitifleri de öyle ama animasyon izlerken aldığımız zevki de ifade edecek yer bulamıyoruz bir o kadar.

Bir keçinin hipnotize olmasıyla başlıyor aktarımlar. Neyi ilginçse keçinin? Belki sakalları, belki algıları. İnadın getirisi. Çaresiz bir kaç damla daha gözyaşı ve giden geri gelmez yalanı.

Tutsak edilen kuledeki gözlemci bakire, kanıyorsun.

Animasyonun yarattığı etkiler sırasıyla; nöbet, baş gömmesi, utanç, neredeyiz biz soruları ve bir tutam da Al Pacino. Konuların ilerleme şekli ve sembollerin görsel yorumları ile uzun uzun etkiledi bizi. Gözlerimizi kitleyip izlediğimizi sandığımız dünyada başka başka olaylara dalıp dalıp gittik. I Pet Goat II, bizce iyi çalışılmış bir animasyon. Övgülerle dolduramadığımız bir başka gecede; camilerin üzerinde uçan hayalet uçakların sıra sıra attığı bombalara tüm dünya sessiz kaldığı için yerel yönetimler genel yöneticilerin ayakları altında ezilip gidiyordu. Nereye? Yok öyle bişey. Sistem kontrollü. Her şeyi bilir herkesi izler. Düşünür, hayal eder. Hepimizi tek tek tasarlar aslında sistem.

Nasıl demeden önce neresindeyiz hayatın demiş az önceki arkadaş? Biz ona katılmıyoruz çünkü kendi içindeki yanlızlığını karaktersizleştirip karaktersizleştirip ötekileştirmek ve bu duyguyu nefes alıp veren her düşünceye ithaf etmek hakkı değildir gözün gördüğünün.

Yaratıcıyı animasyon boyunca, “neler yaratmış, vay allahım” diyerek izliyorsun. İlk etabı geçtikten sonra ikinci kafa başlıyor yalan dolanlarda. Allahım diyorsun, biz neden bu kadar acı çekiyoruz? Tam o noktada oltaya gelmiş oluyorsun neyse ki, bu da kaçmadı dedirtiyorsun. Neye inandığın gerçeğiyle yanlızca sen olarak burun buruna geliyorsun. Neye inanırsan, onu elde edersin sözünün gücü kadar kaydedilmiş taslaklar boyu ilerle. Boyun büyüyünce anlayacaksın ki mirasın en büyüğü bile çabucak tükenirmiş dünyada. Ama olsun nefes alıp verenler oldukça hep birinin aklında, hep birinin kanında kalacak ve daima var olmanı sürdüreceksin.

“Var olmanızı sürdürdüğünüz sürece izlemekten daha farklı bir anlayış elde edebileceksiniz”

Bundan sonrasını size bırakıyoruz ve yorumlara abanında bi’ farkınıza varalım diyoruz. Zahmetsiz köşelerden ilerleyiniz. İyi seyirlerde kalın.


 

Kısa Film, Animasyon izlemeyi çok seviyoruz. Bu kafalarda birbirimize bişeyler anlatıyoruz ve biliyoruz ki saçma gelse de inandığımız piçin bizi sizle bırakması kadar normal bişey yok. Biz bizeyiz, katılmak istersen bize naap biliyon mu sen? Pas at! 
merhaba[x]kisafilmanimasyon.com

 

Dönüştürücü ruhların henüz şifalayamadığı ya da placebo’larla hayatını sürdüreceksin de mal mısın nasıl yapamazsın diyenler için i pet goat ii incelemesi, nebuch‘tan geldi, karşıladık.

Henüz izlemeyenler için:

i pet goat 2 incelemesi ile Nebuch

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here