Animasyonlar

Herşeyin Gittikçe Şiştiği ve Şişirildiği Dünyamıza Selam!

By Ağustos 26, 2017 Temmuz 15th, 2019 No Comments

Büyürken sahip olduklarımız büyüdükçe bize sahip olmuyor aksine bizi sahipsiz bırakıyor. Şişiyorsak bir sebebi olmalı.

Animasyon film izleyelim mi? İzlemeliyiz. İzlerken düşünmeli miyiz? Elbette, imkanımız varsa neden yapmayalım? Sonuçta gittikçe büyüyoruz. Dünyayı mimarların, mühendislerin, genetik bilimcilerin ve ilerlemenin dayanılmaz hazzında gölgelenen bir kaç putperest’in yönettiğini itiraf ediyoruz. Aynı paragrafta birlik ve bütünlük içinde hareket ediyor olmaları ise masumaneydi bizce animasyon filmin ön izlemesi neticesinde.

Bu animasyon bize ne anlatıyor diye düşünürken birden bire aklımıza hiçbir şey gelmedi…

E biz şok. Düşünceler, manevralar, savaş sanatları, haksızlıklar, haklılıklar, yalanlar, sistemi inkar etmeler, gerçekçi bulamadıklarımız, gerçekte olmadıklarımız derken bu güne kadar zıplaya sıçraya gelip bu noktada duraksamak da neyin nesiydi? Heyecanlandık çünkü isimlendiremedik. Sevdik, beğendik çünkü onu alıp bir kutuya koyamadık. Galiba böyle oluyormuş dedik finalde. Gerçeklikle ilişkili isimlendirmelerimizden sıkılma eylemimizin zeminine ulaştık. Biz animasyon film izle mottosuna dayalı fırsatçı küçük pislikler olabiliriz ancak görüyoruz ki galip geçen her zaman biz olmayadabiliyoruz. İsimlendiremediğimiz her şeyi bir kez daha sevdik.

Şişme hayvanlar, şişme adamlar, şişme kadınlar ve şişme bebekler

Şişme hayvanlar! Nerden vuruyor olabilirdi acaba bizi bu anlatımlar? Bilemediklerimize bir yenisini daha eklerken, bilmeye çalışmaktan vazgeçmenin arzusuna mı daha da yakınız tam anlayamadık ancak şu şöyle görünüyor; her şey şişiyor! Gittikçe şişiyor ve hiç durmadan şişmeye devam ediyor. Büyümekle ilgilidir belki diyoruz ama patlayabiliyorlar da. Gittikçe büyüyenin patlamasını üzücü bulduk animasyon filmi izlerken. Neden büyürüz? Neden daha da büyürüz hiç durmayacakmışız gibi diye sorduk ancak cevaplar geri tepti. Anladık ki büyümek içimizden alabileceğimiz ve dışarıdan duyamayacağımız bir bilgi. Samimiyet gerektirdiği için sanırız, bilinip anlaşılmak istemez büyümek. Üzerinde çok durduk ancak “ne yalan söyleyelim” animasyondan gelen fikrin özünü tam anlamadık. Fikren beyanlarınızı yorumlarsanız bilinirliğimizi hep beraberce arttırmış oluruz. Uzun zamandır izleyip anlamlandıramadığımız ve tekrar tekrar izleyip tekrar tekrar anlamlandıramadığımız bir animasyon film gözlerimizin içinden akıp beynimizde uzandı. Yapımcısı ekibe en içten dileklerimizi iletiyor ve sizi animasyon film izlerken düşünceleriniz ile baş başa bırakıyoruz.

https://www.youtube.com/watch?v=fWkcLW1aPCM

Leave a Reply