AnimasyonlarBu Hafta Neler İzledik

Animasyon “Altneuland”

By Temmuz 17, 2018 Temmuz 15th, 2019 No Comments

İzledikçe boşaltan, boşalttıran, ihmal eden ve ekleyen. Süsün püse, gücün pisliğe dönüştüğü, çaresizliğin umut, insanın kanser olduğu dönemlerin sessizce geçişi adına.

Kimi kokulardan midesi bulanan hassas varlıkları, yaşadıkları adetsel döngülerin karışık kuruşuk efektlerine bırakıp, bir sonbahar akşamı, yazı kışa, sazı söze, boku püsüre bastırarak sessizce vicdanlarımızı izledik animasyonun yarattığı ilk etkide. Üzgündük bir müddet.

İlkel beyinlerimizi bayimizden istemek için son fırsat!

Şöyle bir şansını deneyenlerin, deneysel bankacılık hizmetlerinden faydalanması kadar yaratıcı ve bir o kadar da aksi gibiydi animasyon için atılan çizgilerin toplamı. Bir ikilem, bir dualite arattı ama ne bize ne kendine bu haklı gururun karşısındaki yersiz ağlayışları sızdırtmadı. Tüm gücüyle dayandı ve beğenmemizin altında yatan bir başka şeyin kendisi olarak burayı kalbimizle fethetti animasyon film Altneuland.

Cümleleri tersten söylediğimiz halde yine aynı şeyi anlatabiliyor olduğumuz gibi bir sürüklemeler, bir hadsizlik, bir kendini bilmezlikler falan. Anda kalmak için, çabasını kutusuna koyan, bir bardak da soğuk suyunu, kendi çok bilmiş ağzının içinden akıtan, iri ama şişko olmayan tüm güzel şeylerin eşya olması kadar insaniydi animatörlerin kafası bizce.

Çocukken çok şiddet gördünüz mü?

Psikanalitik raporları dolduran parmaklarımız bir zamanlar çok sızlamış ve hatta sızıntılıktan havayı çok kaçırmış olmalıydı ki birbirimizi elden ele ulaştıran herkesin bir parmağında bir oyuncak, olmadı bir yüzüktük. Evleneyim de kocam olsun diyen kadının kafasından geçenlerin bir kopyasıydık. Sonunda yine inandıklarımız bizi biz yaptı da kendi kendimize galip geldik!? Gelmiş miydik hiç bilemedik ama gelmeli gitmeli bişey mi ondan da çok emin değildik. Genetik aktarıma kurban edilmiş bilgileri gözlerimizden içeri dolduruyor, sonsuz uzayda onlara bir başka yer daha veriyorduk.

Aman kime ne demeden izlenmesi gereken animasyonun yapımcısı olan Sariel Keslasi‘nin linkini de bırakıp biz bize takılmaya devam ediyorduk. Sensiz olur mu? Gel bi’ bişey dicem.

https://www.behance.net/sariel

Leave a Reply