Festivaller

Anadolu Animasyon Film Festivali Nedir?

By Mayıs 23, 2017 Temmuz 15th, 2019 No Comments

Animasyon filmler ve kısa film ile ilgili festivalleri seviyoruz, yarışmalara bayılıyoruz. İstiyoruz ki, bu tarz oluşumlar giderek artsın, artarak büyüsün ve büyürken de kalitesinden hiçbir şey kaybetmesin. Kazananlar çoğalsın kaybedenler… bu işin kaybedeni yok ki. Işin güzel yanı da o zaten. Yaratmanın ve üretmenin kaybedeni olmaz, olmuyor zaten olmamalı

Anadolu Animasyon Film Festivali

Anadolu Animasyon Film Festivali nedir? Öncelikle amaçlarını anlatalım zaten o sırada güzelce tanırız. Festivali BEBKA düzenliyor, uzun uzun bahsedeceksek eğer şöyle, Bursa, Eskişehir, Bilecik Kalkınma Ajansı. Festivali düzenleme amacı oldukça açık, Türkiye’de çizgi film animasyon sektörününün ulusal tanınırlığını arttırmak ve bu sektöre destek vermek isteyen girişimcilerin önünü açmak.

Geçen sene 2.si düzenlenmiş yani oldukça yeni. Bu sene eğer tekrarlanırsa üçüncüsü yapılacak. Peki nasıl etkinlikler yer alıyor programın içinde? Öncelikle bir yarışma var. Anadolu Çizgi Film(Animasyon) Yarışması, festival sonrasında ödüllendiriliyor ve ödüllerini gururla taşıyorlar.

Sadece yarışma filmler değil burada gündemde olan aynı zamanda  yurtiçinden ve yurtdışından gelen animasyon üzerinde çalışan kişiler, kısa film senaristleri, yeni teknolojiler, uygulanan teknikler, Oscar’a aday gösterilen animasyonların ve kısa filmlerin yapılma aşamasının incelenmesi gibi gibi devam ediyor.

Geçtiğimiz sene yani 2016 yılı yarışma açısından oldukça keyifli geçmiş gibi gözüküyor. Yarışmada ilk 3’e giren filmleri buradan izleyebilirsiniz.

2016 Yılı Anadolu Çizgi Film(Animasyon) Yarışması Kazananları

Birinci: Altın Vuruş-Gökalp Gönen

Eğer kısa film animasyon ile ilgili merak ettikleriniz yani film ile ilgili sormak istedikleriniz olursa, youtube’da video üzerinden sorabilir ve iletişime geçebilirsiniz. Sorulan tüm sorulara cevap veriyor.

İkinci: Vakitsiz Horoz-Şeyma Kavak Gökçek

2 dakika 20 saniye sürüyor ve yarışmada ikinci geliyor. Bol iki içeren bir kısa film.

Üçüncü: Arkhe – Batuhan Köksal

uzun versiyonunu bulamadığımı için trailer’ını yükledik.

Öğrenci Özel Ödülü: Guguk Kuşu – Can Erkan

Guguk Kuşu from Anadolu Animasyon Yarışması on Vimeo.

 

Leave a Reply