Festivaller

70. Cannes Film Festivali ve Aday Olan Kısa Filmler

By Mayıs 29, 2017 Temmuz 15th, 2019 No Comments

Kısa film yarışmaları denildiğinde akıllara Cannes Film Festivali gelmiyor pek tabi ama bu sene 70. kez düzenlendi. Evet Cannes Film Festivali geleneği 70 senedir süregeliyor.

Cannes Film Festivali‘nde Filmler jüriye gönderildi ve arasından adaylar seçildi. Tam 4.843 filmin arasından seçildiler ve Altın Palmiye Ödülünde aday adaylar arasına girdiler.

Ödüller sahiplerini buldu ancak biz kısa film dalında meraklıydık ve kısa film dalında kazanan kısa film Qui Yang yönetmenliğinde “A Gentle Night” oldu.

Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan 70. Cannes Film Festivali için kısa film dalında yarışan kısa filmler için dikkatlerimizi toplayalım.

The Ceiling – Teppo Airaksinen

Orjinal adı Katto.

70. Cannes Film Festivalinde yarışacak olan kısa film Finlandiya yapımı. Yönetmeni ise Teppo Airaksinen. Trailer’ına bakılırsa insanı epey bir gereceğe benziyor.

Kısa film senaryosu ise Melli Maikkula‘ya ait. Kısa Film Özel Mansiyon Ödülü‘nün sahibi olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Kısa Film Konusu: Gerilimli sahnelerin başlangıcında alçak tavanlardan söz edebiliriz. Ama film kendini; anlatımlar dalında ifade kusursuzluğundan geçirmiş gitmiş gib. Bu yüzden göz ve söz hakkını size bırakıp bir sonraki filmden de kısaca bahsetmek istiyoruz.

Grandpa Walrus – Lucrece Andreae

Bir diğer kısa film ise Fransa yapımı. Yönetmenin ismi Lucrece Andreae. Orjinal adı ise Pepe Le Morse. Kısa film kendini 2D Animasyon tadında gerçekleştirmiş. Dünyanın ıssızlığında yanlızlıklarını paylaşabilecek küçük dostları olanların ne de şanslı olduğunu bize göz etmiş kendisi. İzlemek için sabırsızlandıklarımızdan oldu.

A Drowning Man – Mahdi Fleifel

A Drowning Man – Trailer kısa filmi Nakba FilmWorks tarafından Vimeo‘ya yüklendi.

Kısa film; Birleşik Krallık, Danimarka ve Yunanistan ortak yapımı olarak karşımıza çıkıyor. Cannes Film Festivali Kısa Film dalında en güçlü adaylardan birisi. Kısa film süresi 15 dakika.

Kısa Film Konusu: Yalnız ve evden uzakta olan bir çocuğun, bir daha evden uzaklaşmak zorunda kalmayacağı üzgün hikayesine odaklı durum filmlerinden.

Lunch Time – Alireza Ghasemi

Alireza Ghasemi, İran asıllı bir yönetmen ve kısa film İran yapımı. Kendisini hem yönetmen koltuğunda hem de senaryo yazımında görüyoruz. 15 dakika sürüyor ve 16 yaşındaki bir kız ile başlıyor…

Kısa Film Konusu: 16 yaşındaki bir kız annesinin cesedini tanımak üzere morga gittiğinde yaşı küçük olduğu için görevliler tarafından içeri alınmaz ve o da tutku dolu her insan gibi kendi fırsatlarını yaratır.

Across My Land – Fiona Godiver

Across My Land Trailer kısa filmi Fiona_Godivier tarafından Vimeo‘da.

Across My Land, ABD yapımı bir kısa film, dili ise İngilizce. Yönetmen koltuğunda Fiona Godivier oturuyor ve senaryosunu ise Live Cargo filminden tanıdığımız bir başka yönetmen isim Thymaya Payne ile paylaşıyor. Kısa film süresi ise 16 dakika.

Kısa Film Konusu: Amerika/Meksika sınırında yaşayan ailenin özellikle baba ve oğul arasında geçen “sınırlarda yaşamanın hakitati zorlaması” üzerine kurulu hikayesini anlatır.

Time to Go – Grzegors Molda

Polonya yapımı bir kısa film. Yönetmeni Grzegorz Molda. Orjinal adı ise Koniec Widzenia. Trailer’ı izlerseniz eğer son sahnesinin dahi izleyeni içine çektiğini ve sizin de içten içe karışıklıklara ortak olabileceğinizi tahmin edebilirsiniz. Gitmek istemeyeceğiniz alanlarda gitmek zorunda bırakılmaların tahmin edilebileceği görüntülerindeyiz.

A Gentle Night – Qui Yang

A Gentle Night | Xiao Cheng Er Yue – Trailer kısa filmi Qiu Yang tarafından Vimeo‘da.

A Gentle Night, orjinal ismi ile 小城二月 Xiao cheng er yue tabi ki eğer okuyabilirseniz 🙂 Kısa film, Çin yapımı ve yönetmeni ise Qui Yang. Trailer’dan sonra insan filmi fazlasıyla merak ediyor açıkçası. Bu açıdan tek sahne ile ilgi çekici bir trailer olduğunu söyleyebiliriz. 70. Cannes Film Festivali Kısa Film Dalında Kazanan Filmin A Gentle Night olduğunu bir kere daha hatırlatalım.

Kısa Film Konusu: İsimsiz bir Çin kentinde, kızını kaybetmiş olan bir annenin güzel bir akşamın içinde sürükleyici ve toparlayıcı serüvenini anlatıyor.

Damiana – Andrés Ramírez Pulido

Damiana (Andrés Ramírez Pulido) – Trailer kısa filmi Marvin&Wayne tarafından Vimeo‘da.

Kısa film yönetmenleri senaryolarını yazmayı seviyor olsa gerek çünkü Damiana‘nın yönetmeni Andrés Ramírez Pulido da senaryosunu kendisi yazmış. Kısa film, Kolombiya yapımı ve drama türünde yer alıyor.  Dili İspanyolca, süresi ise diğer kısa filmlerde olduğu gibi 15 dakika.

Kısa Film Konusu: Ormanın derinliklerinde gözetim altında tutulan genç kızlardan bir tanesinin ismi Damina. Kızgın hatta düşman olduğu babası ile iletişime geçmeye çalışıyor çünkü hem başka dertleri var hem de orman çok can yakıcı.

Push It – Julia Thelin

PUSH IT teaser kısa film Julia Thelin tarafından Vimeo‘da.

Tanıtacağımız ve 70. Cannes Film Festivali kısa film dalında yarışan son film aynı zamanda listedeki en kısa, kısa film çünkü tam olarak 8 dakika. Film İsveç yapımı olduğu için buradan hemen Ingmar Bergman‘a izninizle bir selam çakmak istiyoruz.  Yönetmeni Julia Thelin, bu bilgi artık sizi şaşırtmayacak ki senaryosunda yine Julia Thelin yer alıyor.

Kısa Film Konusu: En iyi olmasına rağmen kazanamayacağını bildiğiniz bir karakter hakkında bir kısa film. Kazanıp kazanamadığını bilmiyoruz tabi ki, çünkü olaylar aşk ile başka başka yönlere kayarken, bize ne kadar aşık olmamız gerektiği beklentisi hakkında henüz bir fikir vermedi.

Leave a Reply