Festivaller

70. Cannes Film Festivali Ödülleri ve Kısa Film Seçkileri

By Mayıs 29, 2017 Temmuz 15th, 2019 No Comments

Film festivalleri odağımızda uzun süredir yer alan Cannes Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu. 70. yıla özel bir görkemin yaşandığı ve Fatih Akın’ın yönettiği “Solgun” filminde başrol oynayan Diane Kruger En İyi Kadın Oyuncu seçildi. Göğsümüzü gere gere “as bayrakları as” diyebilir, gönül rahatlığı ile balkonlarımızı şenlendirebiliriz. Diane Kruger’ın ödül aldıktan sonra sahnede “Fatih, kardeşim, bana güç verdin” demesi ayrıca dikkatimizi çekmedi değil tabi.

70. Cannes Film Festivali Ödülleri

Hepsini canı gönülden tebrik ediyoruz ve biz asıl ilgi alanımız olan kısa film alanına geri dönüyoruz. 70. Cannes Film Festivali Paralel Seçki bölümünde ödül alan kısa filmler hangileri yazının devamında bulabilirsiniz.

Yönetmenlerin 15 Günü seçkisinde kısa film Illy Ödülü sahibi “Back to Genoa City” kısa filmi ile Benoit Grimalt‘ın oldu.

Queer Palmiye Jürisi seçkisinde kısa film Queer Palmiye Ödülü, “Island” kısa filmi ile Yann Gonzalez‘in oldu.

Eleştirmenlerin Haftası seçkisinde kısa film Keşif Ödülü “Los Desheredados” filmi ile Laura Ferrés‘in oldu.

70 Cannes Film Festivaline kısa bir bakış atmaya ne dersiniz? Sizi hiç yormadan ve sıkmadan kısaca anlatacak olursak;

  • Festivalin jüri başkanlığı görsel algısına hasta olduğumuz Pedro Almadovar tarafından yapıldı.
  • Festivalin sunuculuğunu üstlenen isim güzelliğini gözlerimizden ve hayal gücümüzden hiç eksik etmediğimiz Monica Belluci oldu.
  • Festivalin 70. yıla özel yapılan afişinde İtalyan oyuncu Claudia Cardinale‘e ait olan ve habersizce çekilen bir fotoğrafın uyarlanışı yer alıyor.
  • Kırmızı halı yürüyüşleri yine büyük ilgi ile karşılandı fakat konunun o kısmı pek bizim ilgi alanımıza girmiyor çünkü artık halının üzerinde yürüyenin değil çektiği rolün önemli olduğunu idrak ettiğimiz bir dünyaya döndü gözlerimiz.

Nitekim Cannes Film Festivali 2017 yılında kendi harikalığını korumuş ve ödül verdiği kısa filmler izlenmek için beklemeyi hak etmiş diye düşünüyoruz. 70. Cannes Film Festivali‘ne aday olan filmleri daha detaylı incelediğimiz bağlantımıza da göz atmanızı önerebiliriz.

Leave a Reply