Animasyonlar

59 Ödüllü Animasyon Film: The Present

By Haziran 5, 2017 Temmuz 15th, 2019 One Comment

4 dakikaya hangi duyguları sığdırabilirsiniz? Söz konusu animasyon ve kısa film olduğunda tüm bunlar farklı bir anlam kazanıyor. Birazdan izleyeceğiniz kısa film animasyon kısa filmin hakkını son saniyesine kadar veriyor diyebiliriz. “The Present” gönülleri dağlamıyor fakat 4 dakika sonunda gözünüzün kenarında damlamak ile damlamamak arasında kalmış minik bir göz yaşı ile sizi baş başa bırakıyor. Öncelikle sizi ödüllü kısa film “The Present” ile duygulandıralım çünkü yazının geri kalanı spoiler içeriyor.

The Present – Jacop Fray

The Present from Jacob Frey on Vimeo.

The Present kısa filmi ebeveynseniz eğer ve acaba bende mi böyle bir hediye alsam dedirtirse çok sevinir çok mutlu oluruz. Çocuğunuzla beraber barınağa gidip engeli olan bir canlı sahiplenseniz ve merhametin, arkadaşlığın, dostluğun ve hayatın en güzel yanlarını sahiplendiğiniz hayvan ile birlikte öğretseniz çok güzel olmaz mı?

Kısa film yarışmaları bünyesinde yarışan kısa filmler başarısını çoğunlukla kısa film senaryolarına borçlu aslında.  Kısa film festivali yarışmalarında başarı yakalamak süphesiz ekip işi. Bunun dışında hem güçlü bir senaryo hemde güçlü bir kurguya ihtiyaç duyuyor. “The Present” ise tüm bu bileşenleri en saf en sade biçimiyle tamamlamış ve toparlamış durumda.

Ödüllü Kısa Film The Present Hakkında

  • Yönetmeni Jacob Fray, yapım yılı ise 2014. Best Film For Children kısa film festivali etkinliğinden tutunda Los Angeles İndependent Film Festival gibi kaliteli projeleri kadar tam 59 ödülü kucaklamış
  • Kısa film senaryosu Fabio Coala’nın bir çizgi roman serisinden uyarlanmış ve dört dakika içinde harikalar yaratılmasında ilham periliği görevini üstlenmiş.
  • Aslında The Present bir mezuniyet projesi. Jacob Fray eğitim gördüğü Almanya’nın Ludwingsburg kentinde bulunan Animationsinstitut’ten mezun olurken bu kısa film animasyon ile gönüllere taht kuruyor.
  • 180’den fazla film festivalinde gösterime giriyor ve film festivali yarışmaları arasından tam 59 ödül ile dönüyor.
  • Kısa film animasyonun soundtracki ise “Zealand”e ait.

Film izlemek oldukça keyifli ancak film hakkında bilgi sahibi olmak, yönetmenini bilmek ve hikayesine hakim olabilmek farklı bir göz ile bakabilmeyi mümkün kılıyor. Böyle olduğunda hem kısa film hemde animasyon tadından yenilmez bir hal alıyor.

Leave a Reply